Grochów Grochów Odbicia w sobotę 19 grudnia od 19.00 na kanale Youtube https://youtu.be/05TiIP_1wpo. Film będzie dostępny do końca roku 2020.
2020-12-10 21:44:58Grochów Grochów Odbicia
Próby do spektaklu Odbicia inspirowanego książką fotograficzno-poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha Odbicia Grochowa kończą się filmowo-teatralno-muzyczną opowieścią w wykonaniu grupy Grochów Grochów. Film będzie dostępny online na FB i YT od 19 do 31 grudnia 2020.
Próby do spektaklu Odbicia inspirowanego książką fotograficzno-poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha Odbicia Grochowa kończą się filmowo-teatralno-muzyczną opowieścią w wykonaniu grupy Grochów Grochów. Film będzie dostępny online na FB i YT od 19 do 31 grudnia 2020.
Kamera prowadzona przez Roberta Jędrzejewskiego ukazuje wielowymiarowy dialog przeszłości z naszym tu i teraz. Zamknięte w kadrach odbicia budynków, miejsc, ludzi i sytuacji przeniknięte są krótkimi wstawkami opowiedzianymi przez poetę. Artystyczny dokument jest impresją o losach ludzi, których w „pewnym grochowskim miejscu” osadzono.
W ramach spotkań teatralnych Grochowa Grochowa w 2020 roku odbyły się warsztaty z aktorami teatru ruchu: Sylwią Hanff, Krzysztofem Jerzakiem, Tomaszem Musiałowiczem i Markiem Kowalskim oraz spotkanie z autorem książki Pawłem Łęczukiem.
Opieka artystyczna: Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz
Muzyka, zdjęcia, montaż: Robert Jędrzejewski
Występują: Anna Ługowska, Magdalena Kocimruk, Wiktoria Ochocka, Ada Lisewska, Yana Zrazhevskaya, Monika Maria Kowalska, Anna Nojszewska, Jan Stanisław Kowalski, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Paweł Coolek Kulesza, Mariusz Kaleta, Paweł Łęczuk.
Produkcja: Teatr Akt
2020-11-17 08:00:36Ananke w Teatrze Akt
Rejestracja premiery spektaklu Ananke dostępna będzie od 28.11 godz. 19.00-30.11 godz. 23.00 na kanale Youtube https://youtu.be/kMurlIYJwYo
i na stronie Teatru Akt na Facebooku https://www.facebook.com/teatr.akt
Ananke to statyczny dramat oczekiwania inspirowany utworem Stanisława Wyspiańskiego Warszawianka. Nawiązuje do popularnego motywu pożegnania ukochanego (...)
Rejestracja premiery spektaklu Ananke dostępna będzie od 28.11 godz. 19.00-30.11 godz. 23.00 na kanale Youtube https://youtu.be/kMurlIYJwYo
i na stronie Teatru Akt na Facebooku https://www.facebook.com/teatr.akt
Ananke to statyczny dramat oczekiwania inspirowany utworem Stanisława Wyspiańskiego Warszawianka. Nawiązuje do popularnego motywu pożegnania ukochanego idącego na bój, niosąc w sobie także znaczenia metaforyczne i ikoniczne dotyczące wolności, miłości, pamięci historycznej.
W dramacie losu, przeznaczenia „Ananke” przeplatają się dwie przeciwstawne tonacje niosące ze sobą radość, jak i śmierć, towarzyszące postaciom noszącym piętno halucynacji, wizji i fantasmagorii.
W tym nastrojowym teatrze wizualno-muzycznym, poza słowami, rozegra się dramat losu na dwóch płaszczyznach: poszczególnych jednostek i zbiorowy dramat całego narodu.
To ryt przejścia z przeszłości do dnia dzisiejszego, rana, z której popłynie nowe życie.
Odwołanie do powstania listopadowego przez pryzmat Wyspiańskiego w miejscu jednej z najważniejszych bitew stanowić będzie unikatowe połączenie rzeczywistości historycznej i współczesnej w rocznicę wybuchu powstania listopadowego.
Spektakl Ananke powstał dzięki współpracy Marka Kowalskiego z Teatru Akt, Anny Ługowskiej ze Sztuki Ciała i kompozytora Roberta Jędrzejewskiego.
Zapis premiery spektaklu dostępny będzie na kanale Youtube 28.11 godz. 19.00 do 30.11 godz. 23.00
Link do obejrzenia spektaklu podamy przed premierą.
Wstęp wolny, miło będzie, jak wesprzecie zbieranie funduszy na utrzymanie siedziby Teatru Akt na https://zrzutka.pl/d3dwfy.
Występują:
Maria – Anna Ługowska
Józef Rudzki – Marek Kowalski
Stary Wiarus – Robert Jędrzejewski
Według pomysłu Marka Kowalskiego
Muzyka – Robert Jędrzejewski
Światło – Krzysztof Skarżyński
Witraże – Tadeusz Jarosiewicz
Video – Sylwia Zawadzka
Zdjęcie – Izabella Kowalska
Produkcja – Teatr Akt
Premiera 29 listopada 2020 Teatr Akt Warszawa Łaziebna 9
Ananke współfinansuje m.st Warszawa.
2020-10-16 11:10:39POEzja w Teatrze Akt
Zainspirowany życiem i twórczością E.A Poe spektakl POEzja – to retrospekcja obrazów epoki epatującej przywiązaniem do fantastycznych wizji umysłu, nieskrępowanego barierą czasu , ani przestrzeni. ,,Mowa pióra” ma przełożenie na ,,język ciała”, w mimice, gestach, poza słowami znajdują odzwierciedlenie emocje, (...)
Zainspirowany życiem i twórczością E.A Poe spektakl POEzja – to retrospekcja obrazów epoki epatującej przywiązaniem do fantastycznych wizji umysłu, nieskrępowanego barierą czasu , ani przestrzeni. ,,Mowa pióra” ma przełożenie na ,,język ciała”, w mimice, gestach, poza słowami znajdują odzwierciedlenie emocje, u podnóża których leżało powstanie Ulalume, Kruka, Annabel Lee, Berenice, Zagłady domu Usherów, Zabójstwa przy Rue Morgue – arcydzieł literatury światowej.
Nie spodziewamy się i nie wymagamy wiary dla wielce poufnej skądinąd makabreski, którą chcemy pokazać. Bylibyśmy doprawdy szaleńcami, gdybyśmy się tego spodziewali w chwili, gdy własne nasze zmysły odmawiają nam swego świadectwa. O nie, szaleńcami nie jesteśmy, i mamy zupełną pewność, że nie majaczymy.
A całe zamieszanie związane jest z osobą Allana Edgara Poego, który utracił kobiety, które kochał. Ich nieobecność odegrała dużą rolę w jego pisarstwie. Według Poego, który często koncentrował się na stracie i śmierci w swoich dziełach „śmierć pięknej kobiety jest bez wątpienia najbardziej poetyckim tematem na świecie”.
Naszym zamiarem jest jasne, treściwe i bezstronne podanie do wiadomości powszechnej szeregu nagich zdarzeń z zakresu życia domowego. Nie chcemy, by zdarzenia owe w swych skutkach przeraziły Was, wzięły na męki, unicestwiły, bo „co widzimy, co się zdaje, snem we śnie wciąż pozostaje”.
Reżyseria: Roman Woźniak
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Muzyka: Robert Jędrzejewski
Spektakl POEzja zrealizowany w ramach Cudnych Manowców współfinansowanych przez m.st Warszawa.
Bilety w cenie 25 zł dostępne przed spektaklami i na ewejściówkach.
Możliwość wcześniejszej rezerwacji: kontakt@teatrakt.pl
Prezentacja według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2020-09-07 19:42:29Legendy Olszynki
Dnia 13 września o godz. 17.00 po raz dziewiąty spotkamy się na Legendach Olszynki, artystycznym spacerze po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Dnia 13 września o godz. 17.00 po raz dziewiąty spotkamy się na Legendach Olszynki, artystycznym spacerze po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Teatralizowany spacer z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów, zaciekawionych historiami z przeszłości, a także pewną aurą tajemniczości i niedostępności okolicy. Eskapadzie towarzyszyć będą muzyka, plastyka, literatura, teatr, jak i „miłe okoliczności przyrody”. Odwoływać się będziemy do matrycy miejsca badając jego aspekty społeczne, środowiskowe i historię krajobrazu kulturowego.
Poprzednie odsłony Legend Olszynki były pozytywnym i rzadko spotykanym doświadczeniem kulturalnym dla widzów, jak i wykonawców, miejmy nadzieję, że tak będzie również w tym roku.
Organizatorem Legend jest Teatr Akt, niezależna grupa teatralna działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.
Udział wezmą:Ewa Ampulska, Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Dominik Muraszko, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Janusz Porębski, Błażej Kowalski, Adam Sztorc, Mirella Kurkowska, Heniek Małolepszy, Orkiestra im. Ludwika Sarskiego
Kurator wyprawy: Marek Kowalski
Legendy Olszynki odbywają się w ramach Cudnych Manowców współfinansowanych m.st Warszawa.
Tytuł sezonu teatralnego w Teatrze Akt zaczerpnięty od grochowskiego poety Edwarda Stachury z wiersza Jak,
„…jak biec do końca, potem odpoczniesz, potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce, cudne manowce”.
Prezentacja według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1. Obowiązek zachowania 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami.
2. Obowiązuje dezynfekcja dłoni przy wejściu na teren imprezy i przy wyjściu. Widzów obowiązują osłony na twarz.
3. Dostęp do toalet i umywalek z wodą, mydłem i środkami do dezynfekcji, z obsługą, która regularnie je myje i dezynfekuje. Dezynfekowanie toalet i umywalek po każdym dniu
imprezowym.
4. Działalność gastronomiczna i handlowa nie będzie prowadzona.
5. Środki do mycia i dezynfekcji są dostępne na terenie imprezy, m.in. w toaletach oraz przy wejściach na teren imprezy i wyjściach, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
6. Przeszkolona pracownicy obsługi wydarzenia dba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur.
7. Publiczność usytuowana w odległości 3 metrów od sceny/artystów.
2020-08-28 11:09:49Ja gore Teatru Akt w Zielonce 11 września godz. 20.00
Tradycja prezentacji teatru plenerowego w Zielonce sięga roku 2006, kiedy odbył się się pierwszy Plener Zielonka. Występy z niewielkimi przerwami były kontynuowane w następnych latach.
W tym roku w dniu 11 września o godz. 20.00 organizator Teatr Akt zaprasza na (...)
Tradycja prezentacji teatru plenerowego w Zielonce sięga roku 2006, kiedy odbył się się pierwszy Plener Zielonka. Występy z niewielkimi przerwami były kontynuowane w następnych latach.
W tym roku w dniu 11 września o godz. 20.00 organizator Teatr Akt zaprasza na skwer „po koszarowcu” przy ul. Wojska Polskiego na spektakl Ja gore.
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości zainspiruje widowisko Teatru Akt.
Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje – a ja gorę!”
Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
„Polecam też świetny spektakl teatru AKT z Warszawy “Ja gore”. To ich najlepsze i najbardziej atrakcyjne
przedstawienie pełne ognia, które objechało cały świat.
– mówił R. Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze” www.zielonanews.pl
„Uwielbiam aktorów aktu. Dziękuję za radość, łzy i inne emocje. Spektakle są tak magiczne ze nie można
oderwać oczu – ja gorę.”
Magdalena Doroch
Link do filmu – https://youtu.be/Pe8BqZCDbIA
Reżyseria, choreografia – kreacja zespołowa
Czas trwania – 55 minut
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Paweł Kulesza
Światło: Adam Sztorc
Spektakl w różnych wersjach oraz jego fragmenty były prezentowane na festiwalach w: Rzymie, Tokio, Palermo, Linz, Cividale del Friuli, Stromboli, Lipari, Oberhausen, Warszawie, Przasnyszu, Świdnicy. www.teatrakt.pl
Spektakl finansowany z budżetu Miasta Zielonka w ramach Działania na rzecz pielęgnowania kultury i tradycji – plener teatralny.
Partnerem Teatru Akt jest Ośrodek Kultury i Sportu w Zielonce.
Prezentacja według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W dniu 7 sierpnia odbył się pokaz spektaklu Fantomy w ramach Cudnych Manowców współfinansowanych przez m.st Warszawa.
Fot. Aleksandra Olszewska
2020-07-30 10:21:43Majówka teatralna
8 SIERPNIA GODZ. 17.00-22.00 PARK NAD BALATONEM GOCŁAW
Majówka teatralna to plenerowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się cyklicznie na terenie Dzielnicy Praga-Południe od 2013 roku. W programie edycji 2020 znajdą wydarzenia z kręgu teatru ulicznego, cyrku i muzyki. Zaprezentuje się (...)
8 SIERPNIA GODZ. 17.00-22.00 PARK NAD BALATONEM GOCŁAW
Majówka teatralna to plenerowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się cyklicznie na terenie Dzielnicy Praga-Południe od 2013 roku. W programie edycji 2020 znajdą wydarzenia z kręgu teatru ulicznego, cyrku i muzyki. Zaprezentuje się Teatr Akt z akcją Podróżnicy i spektaklem plenerowym Płonące laski 4 oraz zaproszeni przez niego goście. Ideą całego wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru ulicznego mieszkańcom Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt i zaprzyjaźnionych artystów w nowej lokalizacji i popularyzacja twórczości kwitnącej na grochowskiej Koziej Górce.
Działania w plenerze zgodnie z zasadą teatru licznego- egalitarnością – skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury / działania w plenerze wstęp wolny /.
Majówka teatralna umiejscowiona będzie nad jeziorem Balaton na terenie asfaltowego boiska i terenów zielonych.
Majówkę teatralną współfinansuje m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe. Program Majówki teatralnej:
17.00-20.00 Animacje i występy artystyczne
Teatr Limen, Robert Jędrzejewski, Rafał Śpiewak, Dominik Muraszko, Marek Wasilewski, Coolek, Yana Zrazhevskaya, Garouaz El Houceine, Aleksandra Olszewska
17.30 Podróżnicy Teatr Akt
18.30 i 20.00 Rympau Duo
20.30 Płonące laski 4 Teatr Akt
21.15 Orkiestra Ludwika Sarskiego i Małolepszy
Prezentacja według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
1. Wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami). Na terenie imprezy obowiązuje przestrzeń 5m2 na jednego uczestnika.
2. Obowiązek zachowania 2-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami.
3. Obowiązuje dezynfekcja dłoni przy wejściu na teren imprezy i przy wyjściu.
4. Działalność gastronomiczna i handlowa nie będzie prowadzona.
5. Przeszkoleni pracownicy obsługi wydarzenia dbają o zachowanie wszelkich ustalonych procedur.
6. Zalecane jest zostawienie przez widzów danych do kontaktu.
7. Publiczność usytuowana w odległości 3 metrów od sceny/artystów.
2020-06-15 14:33:17GROCHÓW GROCHÓW spotkania teatralne
W dniu 16 czerwca o 19.00 zapraszamy na spotkania teatralne Grochów Grochów w Teatrze Akt przy Łaziebnej 9 ( w czerwcu spotkania we wtorki i czwartki o 19.00 ).
Grochów, Grochów to program artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla (...)
W dniu 16 czerwca o 19.00 zapraszamy na spotkania teatralne Grochów Grochów w Teatrze Akt przy Łaziebnej 9 ( w czerwcu spotkania we wtorki i czwartki o 19.00 ).
Grochów, Grochów to program artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych z zakresu teatru ruchu połączony z prezentacjami spektakli w siedzibie Teatru Akt. Nawiązuje do najciekawszych zjawisk teatralnych teatru działającego poza nurtem oficjalnym w Polsce w XX i XXI wieku.Do tej pory w działalności Grochowa Grochowa ważny był kontekst lokalny, stąd też powstanie takich spektakli jak Grochów Grochów ( wspomnienia z dzieciństwa i młodości wplecione w realia starego Grochowa ), Sted go ( inspirowany życiopisaniem Edwarda Stachury, tworzącego na Grochowie ), Grochowska dell’arte (etiudy pantomimiczne osadzone w realiach współczesnych ). Lecz ten Grochów to także kraina uniwersalna, podobna do kantorowskiego Wielopola, które nie było konkretnym miejscem, lecz mityczną krainą z przeszłości. W latach 2015-2018 uczestnikami zajęć byli amatorzy teatralni, zajmujący się na co dzień innymi profesjami ( średnia wieku grupy około 35 lat – uczyć się można przez całe życie i nawet to lubić ). Przy projektowaniu nowej działalności dużą rolę odegrałaby część dotychczasowych uczestników warsztatów, spojonych wspólnym doświadczeniem wyniesionym z tworzenia i prezentacji w minionych latach i ludzie nowi, którzy przyjdą na kolejne edycje warsztatowe i dołączą do grupy. Profil grupy jest bardzo otwarty, osoby pojawiające się nawet w końcowym etapie cyklu warsztatowego znajdą swoje miejsce i zadanie na miarę swoich możliwości, dzięki stworzonym warunkom do uczestnictwa opartym na własnym wyborze, współpracy z innymi, kreowaniu swojej koncepcji, samodoskonaleniu i samorealizacji.
Fundamentem warsztatów jest teatr ruchu korzystający z doświadczeń pantomimy, tańca i działań plastycznych, stylu tańca butoh i elementów sztuki walki aikido.
Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu do końca roku.
Warsztaty prowadzić będą Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz z Teatru Akt ( teatr ruchu i pantomimy ), uzupełniani przez Paulinę Święcańską ( kontakt improwizacja ), Sylwię Hanff ( taniec butoh ) i Krzysztof Jerzak ( elementy aikido ). Zajęcia ruchowe przeplatane będą dyskusjami o nowych realizacjach, zaplanowanych na poszczególny rok. Z czasem zajęcia warsztatowe przerodzą się w próby nad spektaklem, którego premiera będzie zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań.
W 2020 roku w wyniku działań warsztatowych powstanie spektakl Odbicia inspirowany książką fotograficzno-poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha Odbicia Grochowa, w 2021 panoptikum teatralne Pegaz dęba inspirowane dziełem Juliana Tuwima. Na kanwie utworów literackich ilustrowanych bogatą grafiką i zdjęciami stworzone zostaną teatralne dzieła wizualne wypełnione indywidualnymi i grupowymi treściami uczestników warsztatów powstałe w czasie prób i improwizacji.
wstęp wolny
Organizator: Teatr Akt
Projekt Grochów Grochów współfinansuje m.st Warszawa.
Spotkania odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2020-06-13 09:39:37Czerwcowe Cudne Manowce w Teatrze Akt
Serdecznie zapraszamy na spektakle plenerowe do Teatru Akt przy ulicy Łaziebnej 9.
Prezentacja odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Serdecznie zapraszamy na spektakle plenerowe do Teatru Akt przy ulicy Łaziebnej 9.
Prezentacja odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2020-06-13 09:39:06ZASADY PREZENTACJI SPEKTAKLI PLENEROWYCH W TEATRZE AKT
ZASADY PREZENTACJI SPEKTAKLI PLENEROWYCH W TEATRZE AKT
w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce
Wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami). Maksymalnie może uczestniczyć 150 osób.
ZASADY PREZENTACJI SPEKTAKLI PLENEROWYCH W TEATRZE AKT
w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce
Wyraźne oddzielenie i oznaczenie terenu dla widowni (aby uniemożliwić mieszanie się publiczności z osobami postronnymi, np. spacerowiczami). Maksymalnie może uczestniczyć 150 osób.
Obowiązek zachowania 1,5-metrowej odległości pomiędzy uczestnikami.
Obowiązuje dezynfekcja dłoni przy wejściu na teren imprezy i przy wyjściu. Widzów obowiązują osłony na twarz.
Dostęp do toalet i umywalek z wodą, mydłem i środkami do dezynfekcji, z obsługą, która regularnie je myje i dezynfekuje. Dezynfekowanie toalet i umywalek po każdym dniu imprezowym.
Działalność gastronomiczna i handlowa nie będzie prowadzona.
Środki do mycia i dezynfekcji są dostępne na terenie imprezy, m.in. w toaletach oraz przy wejściach na teren imprezy i wyjściach, z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnością.
Przeszkolona pracownicy obsługi wydarzenia dba o zachowanie wszelkich ustalonych procedur.
Zalecane jest zostawienie przez widzów danych do kontaktu.
Publiczność usytuowana w odległości 3 metrów od sceny/artystów.
2020-06-11 10:03:48ZASADY PREZENTACJI SPEKTAKLI SCENICZNYCH TEATRU AKT
ZASADY PREZENTACJI SPEKTAKLI SCENICZNYCH TEATRU AKT w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce
W miarę sprzyjającej pogody widzowie oczekują na spektakl na ogrodzonym dziedzińcu.
Obsługa wydarzenia w osłonach na twarzy jest przeszkolona w zakresie bezkontaktowej obsługi publiczności oraz procedur stosowanych (...)
Zapraszamy na spotkania teatralne Grochów Grochów w Teatrze Akt przy Łaziebnej 9. W czerwcu spotykamy się 16, 18, 23, 25, 30 o godz. 19.00
Grochów Grochów to program artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych z zakresu teatru ruchu połączony z prezentacjami spektakli w siedzibie Teatru Akt. Nawiązuje do najciekawszych zjawisk teatralnych teatru działającego poza nurtem oficjalnym w Polsce w XX i XXI wieku.Do tej pory w działalności Grochowa Grochowa ważny był kontekst lokalny, stąd też powstanie takich spektakli jak Grochów Grochów ( wspomnienia z dzieciństwa i młodości wplecione w realia starego Grochowa ), Sted go ( inspirowany życiopisaniem Edwarda Stachury, tworzącego na Grochowie ), Grochowska dell’arte (etiudy pantomimiczne osadzone w realiach współczesnych ). Lecz ten Grochów to także kraina uniwersalna, podobna do kantorowskiego Wielopola, które nie było konkretnym miejscem, lecz mityczną krainą z przeszłości. W latach 2015-2018 uczestnikami zajęć byli amatorzy teatralni, zajmujący się na co dzień innymi profesjami ( średnia wieku grupy około 35 lat – uczyć się można przez całe życie i nawet to lubić ). Przy projektowaniu nowej działalności dużą rolę odegrałaby część dotychczasowych uczestników warsztatów, spojonych wspólnym doświadczeniem wyniesionym z tworzenia i prezentacji w minionych latach i ludzie nowi, którzy przyjdą na kolejne edycje warsztatowe i dołączą do grupy. Profil grupy jest bardzo otwarty, osoby pojawiające się nawet w końcowym etapie cyklu warsztatowego znajdą swoje miejsce i zadanie na miarę swoich możliwości, dzięki stworzonym warunkom do uczestnictwa opartym na własnym wyborze, współpracy z innymi, kreowaniu swojej koncepcji, samodoskonaleniu i samorealizacji.
Fundamentem warsztatów jest teatr ruchu korzystający z doświadczeń pantomimy, tańca i działań plastycznych, stylu tańca butoh i elementów sztuki walki aikido.
Spotkania odbywać się będą dwa razy w tygodniu do końca roku.
Warsztaty prowadzić będą Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz z Teatru Akt ( teatr ruchu i pantomimy ), uzupełniani przez Paulinę Święcańską ( kontakt improwizacja ), Sylwię Hanff ( taniec butoh ) i Krzysztof Jerzak ( elementy aikido ). Zajęcia ruchowe przeplatane będą dyskusjami o nowych realizacjach, zaplanowanych na poszczególny rok. Z czasem zajęcia warsztatowe przerodzą się w próby nad spektaklem, którego premiera będzie zwieńczeniem kilkumiesięcznych przygotowań.
W 2020 roku w wyniku działań warsztatowych powstanie spektakl Odbicia inspirowany książką fotograficzno-poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha Odbicia Grochowa, w 2021 panoptikum teatralne Pegaz dęba inspirowane dziełem Juliana Tuwima. Na kanwie utworów literackich ilustrowanych bogatą grafiką i zdjęciami stworzone zostaną teatralne dzieła wizualne wypełnione indywidualnymi i grupowymi treściami uczestników warsztatów powstałe w czasie prób i improwizacji.
wstęp wolny
Organizator: Teatr Akt
Projekt Grochów Grochów współfinansuje m.st Warszawa.
Spotkania odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2020-06-05 23:32:59Czerwcowe Cudne Manowce w Teatrze Akt
Serdecznie zapraszamy na spektakle plenerowe do Teatru Akt przy ulicy Łaziebnej 9.
Prezentacja odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (...)
Serdecznie zapraszamy na spektakle plenerowe do Teatru Akt przy ulicy Łaziebnej 9.
Prezentacja odbywają się według wytycznych przeciwepidemicznych Głównego Inspektora Sanitarnego oraz wytycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
2020-05-30 14:22:33Płonące laski 4 na otwarcie sezonu plenerowego
Po krótkich, nieco wymuszonych wakacjach wracamy z prezentacjami spektakli plenerowych i scenicznych w siedzibie Teatru Akt. „Na pierwszy ogień” pójdą Płonące laski 4, które nasi widzowie porównują często z winem / im starsze, tym lepsze /. Entre zapewni element (...)
Po krótkich, nieco wymuszonych wakacjach wracamy z prezentacjami spektakli plenerowych i scenicznych w siedzibie Teatru Akt. „Na pierwszy ogień” pójdą Płonące laski 4, które nasi widzowie porównują często z winem / im starsze, tym lepsze /. Entre zapewni element lokalny Małolepszy.
Plener odbędzie się w dniu 7 czerwca o godz. 20.00 na dziedzińcu Teatru Akt przy Łaziebnej 9.
Płonące laski 4 prezentowane w ramach Cudnych Manowców współfinansowanych przez m. st. Warszawa.
Tytuł sezonu teatralnego w Teatrze Akt zaczerpnięty od grochowskiego poety Edwarda Stachury z wiersza Jak,
„…jak biec do końca, potem odpoczniesz, potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce, cudne manowce”.
2020-05-14 16:32:23Zrzutka na siedzibę Teatru Akt
Szanowni widzowie!
Zapraszamy Was serdecznie do włączenia się w akcję zbierania funduszy na utrzymanie naszej siedziby na Łaziebnej! Udostępniajcie swoimi kanałami informacje o zrzutce, pięknie prosimy!
Zapraszamy Was serdecznie do włączenia się w akcję zbierania funduszy na utrzymanie naszej siedziby na Łaziebnej! Udostępniajcie swoimi kanałami informacje o zrzutce, pięknie prosimy!
WSZYSTKIE SPEKTAKLE W RAMACH PROJEKTU CUDNE MANOWCE SĄ CHWILOWO ODWOŁANE
Tytuł sezonu teatralnego w Teatrze Akt zaczerpnęliśmy od grochowskiego poety Edwarda Stachury z wiersza Jak,
„…jak biec do końca, potem odpoczniesz, potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce, cudne manowce”.
WSZYSTKIE SPEKTAKLE W RAMACH PROJEKTU CUDNE MANOWCE SĄ CHWILOWO ODWOŁANE
Tytuł sezonu teatralnego w Teatrze Akt zaczerpnęliśmy od grochowskiego poety Edwarda Stachury z wiersza Jak,
„…jak biec do końca, potem odpoczniesz, potem odpoczniesz
cudne manowce, cudne manowce, cudne manowce”.
Zapraszamy do zapoznania się w dziale „Spektakle” z naszą nową propozycją plenerową „FANTOMY”
Fot. Sylwia Zawadzka
2019-10-09 22:04:19Kwiaty zła Teatru Akt
Trzy pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 9,10,11 listopada o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja
Trzy pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 9,10,11 listopada o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Spektakl Kwiaty zła prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2019-09-29 09:04:19Legendy Olszynki 2019
Dnia 6 października 2019 o godz. 16.30 rozpocznie się ósma edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Dnia 6 października 2019 o godz. 16.30 rozpocznie się ósma edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Teatralizowany spacer z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów, zaciekawionych historiami z przeszłości, a także pewną aurą tajemniczości i niedostępności okolicy. Eskapadzie towarzyszyć będą muzyka, plastyka, literatura, teatr, jak i „miłe okoliczności przyrody”. Odwoływać się będziemy do matrycy miejsca badając jego aspekty społeczne, środowiskowe i historię krajobrazu kulturowego.
Poprzednie odsłony Legend Olszynki były pozytywnym i rzadko spotykanym doświadczeniem kulturalnym dla widzów, jak i wykonawców, miejmy nadzieję, że tak będzie również w tym roku.
Organizatorem Legend jest Teatr Akt, niezależną grupą teatralną działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.
2019-09-11 10:10:16Teatr Akt Fantomy
Zapraszamy na premierowe pokazy nowego spektaklu plenerowego Teatru Akt Fantomy.
27.09. godz. 19.00 Dziedziniec Teatru Akt Łaziebna 9
29.09. godz. 19.00 Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera
FANTOMY – spektakl plenerowy
„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie (...)
Zapraszamy na premierowe pokazy nowego spektaklu plenerowego Teatru Akt Fantomy.
27.09. godz. 19.00 Dziedziniec Teatru Akt Łaziebna 9
29.09. godz. 19.00 Centrum Praskie Koneser, Plac Konesera
FANTOMY – spektakl plenerowy
„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać́ kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć́ Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. Stanisław Lem, „Solaris”
Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż̇ aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podroży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.
Teatr Akt jedynie dotyka powieści Lema, w żadnym razie nie opowiada jej, tworzy własną historię, opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i delikatnym przymrużeniem oka.
W spektaklu wystąpią: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Anna Ługowska, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk
Scenariusz, reżyseria – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Muzyka – Dominik Strycharski
Współpraca scenograficzna – Roman Woźniak
Współpraca plastyczna – Anna Rudzińska
Projekcje – Maciej Białek, Szymon Cieślak / Dreamage, Jakub Musiałowicz
Realizacja światła – Adam Sztorc
Produkcja – Teatr Akt
Kurator projektu – Agnieszka Musiałowicz
Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa
Info – kontakt@teatrakt.pl, +48 604107767
2019-07-30 23:34:57Poza czasem na Dziedzińcu Teatru Akt 15 sierpnia godz. 20.30
Zapraszamy na Dziedziniec Teatru Akt na pokaz spektaklu Poza czasem
15.08.2019 godz. 20.30 Łaziebna 9 Warszawa
Prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa. Wstęp wolny.
Na 32 Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica w Krakowie zaprezentowaliśmy dwukrotnie Ja gore, Płonące laski 4 i wzięliśmy udział w pokazie finałowym Festiwalu na Rynku Krakowskim.
Na 32 Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica w Krakowie zaprezentowaliśmy dwukrotnie Ja gore, Płonące laski 4 i wzięliśmy udział w pokazie finałowym Festiwalu na Rynku Krakowskim.
2019-05-21 11:16:56Po Majówce teatralnej na Grochowie
Majówka teatralna zorganizowana przez Teatr Akt na warszawskim Grochowie w dniu 18 maja 2019 / więcej zdjęć /. Wystąpił Teatr Akt / akcja Fu-turyści i spektakl Ja gore: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński,
Majówka teatralna zorganizowana przez Teatr Akt na warszawskim Grochowie w dniu 18 maja 2019 / więcej zdjęć /. Wystąpił Teatr Akt / akcja Fu-turyści i spektakl Ja gore: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Karolina Banaszek, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Janusz Porębski / oraz zaproszeni goście: Heniek Małolepszy i Warszawskie Przedmieście, Grochów Grochów / Anna Ługowska, Dominik Muraszko, Marek Wasilewski, Dorota Mrozowicka / i Łukasz Wójcik. Majówkę teatralną współfinansowało m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe. Partnerem Teatru Akt była Klubokawiarnia Cała Jaskrawość. fot. M. Barbachowski
2019-05-10 08:39:22Majówka teatralna
Majówka teatralna to cykliczne prezentacje spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy.
W programie edycji 2019 znajdzie się akcja plenerowa Fu-turyści, animacje artystyczne z dziedziny teatru, cyrku, muzyki oraz wieczorny spektakl plenerowy Teatru Akt Ja gore. Ideą całego (...)
Majówka teatralna to cykliczne prezentacje spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy.
W programie edycji 2019 znajdzie się akcja plenerowa Fu-turyści, animacje artystyczne z dziedziny teatru, cyrku, muzyki oraz wieczorny spektakl plenerowy Teatru Akt Ja gore. Ideą całego wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru ulicznego mieszkańcom Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt po tej stronie torów, gdyż na Olszynkę Grochowską nie wszyscy mogą trafić.
To także okazja do wzięcia udziału w prezentacjach teatru ulicznego, cieszącego się popularnością wśród widowni, lecz rzadko goszczącego w Warszawie. Majówka odbędzie się poza siedzibą teatru, w Parku Polińskiego, który dzięki imprezie mocniej zaznaczy się na kulturalnej mapie Warszawy i pozwoli teatrowi dotrzeć do nowych odbiorców.
Szczegółowy program Majówki teatralnej:
18.00 – 19.00 Fu-turyści – akcja parkowa
Wędrowcy spoglądający z góry na świat, zwolennicy przyszłości, negujący wszystko, co tradycyjne i logiczne, zwiedzają planetę Ziemia. Hałaśliwi, nieustannie ciekawi nowych doznań stanowią dziwaczną gromadkę w przestrzeni ulicznej. W swoje działania wciągają Ziemian, wzbudzając zdziwienie, bojaźń, czasem radość. Spotkania mają charakter interaktywny i spontaniczny. 19.00 – 20.30 – Animacje teatralno-muzyczne
Prezentacje urozmaicą działania początkujących artystów z grupy Grochów Grochów, lokalnych muzyków i happenerów. 21.00 – 22.00 – Ja gore – spektakl
Żywioł ognia jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Miejsce: Park Polińskiego od strony ulicy Szaserów
Organizator: Teatr Akt, kontakt@teatrakt.pl, www.teatrakt.pl
Partner: Klubokawiarnia Cała Jaskrawość
Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnica Praga-Południe
wstęp wolny
2019-05-06 11:33:24Ziemia Kozia Górka
10 maja godz. 20.00 Plaża Kozia Górka, od strony ul. Łaziebnej
Spotkanie na Plaży Kozia Górka na pograniczu różnych sztuk: muzyki, plastyki, literatury i teatru. Akcja środowiskowa specjalnie dedykowana temu miejscu w miesiącu rozkwitającej przyrody. Wykorzystane zostaną elementy krajobrazu nad
10 maja godz. 20.00 Plaża Kozia Górka, od strony ul. Łaziebnej
Spotkanie na Plaży Kozia Górka na pograniczu różnych sztuk: muzyki, plastyki, literatury i teatru. Akcja środowiskowa specjalnie dedykowana temu miejscu w miesiącu rozkwitającej przyrody. Wykorzystane zostaną elementy krajobrazu nad stawem Bałki. Odwoływać się będziemy do kulturowej matrycy miejsca badając jego aspekty społeczne, środowiskowe i historię krajobrazu kulturowego.
Dążyć będziemy do sytuacji w ramach której człowiek i natura wzajemnie na siebie oddziałują.
W tej wieczornej akcji środowiskowej rozpuszczającej sztukę w rzeczywistości plażowej wezmą udział: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marta Suzin, Robert Jędrzejewski, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Martin Daniel Zorzano, Adam Sztorc oraz widzowie.
Ziemię Kozia Górka współfinansuje m.st Warszawa.
2019-04-11 09:11:22Otwarcie sezonu plenerowego w Teatrze Akt
Spektakle realizowane w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2019-02-22 13:52:09Planeta róż w Teatrze Akt
W dniu 6 kwietnia o 19.00 i 7 kwietnia o godz. 18.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje spektaklu Planeta róż. bilety
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd (...)
W dniu 6 kwietnia o 19.00 i 7 kwietnia o godz. 18.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje spektaklu Planeta róż. bilety
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Kuratorzy projektu – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Produkcja – Teatr Akt
Spektakl współfinansowany przez Miasto St. Warszawa
Bilety w cenie 20zł dostępne na https://tubilety.pl/organizatorzy/747,teatr-akt i przed spektaklami.
2019-02-01 14:52:13POEzja Teatru Akt
1.03. godz.19.00 2.03.godz.19.00 3.03.godz.18.00
Pierwsze po premierze pokazy spektaklu POEzja w Teatrze Akt!
Zainspirowany życiem i twórczością E.A Poe spektakl POEzja – to retrospekcja obrazów epoki epatującej przywiązaniem do fantastycznych wizji umysłu, nieskrępowanego barierą czasu , ani przestrzeni. ,,Mowa pióra” (...)
Pierwsze po premierze pokazy spektaklu POEzja w Teatrze Akt!
Zainspirowany życiem i twórczością E.A Poe spektakl POEzja – to retrospekcja obrazów epoki epatującej przywiązaniem do fantastycznych wizji umysłu, nieskrępowanego barierą czasu , ani przestrzeni. ,,Mowa pióra” ma przełożenie na ,,język ciała”, w mimice, gestach, poza słowami znajdują odzwierciedlenie emocje, u podnóża których leżało powstanie Ulalume, Kruka, Annabel Lee, Berenice, Zagłady domu Usherów, Zabójstwa przy Rue Morgue – arcydzieł literatury światowej.
Nie spodziewamy się i nie wymagamy wiary dla wielce poufnej skądinąd makabreski, którą chcemy pokazać. Bylibyśmy doprawdy szaleńcami, gdybyśmy się tego spodziewali w chwili, gdy własne nasze zmysły odmawiają nam swego świadectwa. O nie, szaleńcami nie jesteśmy, i mamy zupełną pewność, że nie majaczymy.
A całe zamieszanie związane jest z osobą Allana Edgara Poego, który utracił kobiety, które kochał. Ich nieobecność odegrała dużą rolę w jego pisarstwie. Według Poego, który często koncentrował się na stracie i śmierci w swoich dziełach „śmierć pięknej kobiety jest bez wątpienia najbardziej poetyckim tematem na świecie”.
Naszym zamiarem jest jasne, treściwe i bezstronne podanie do wiadomości powszechnej szeregu nagich zdarzeń z zakresu życia domowego. Nie chcemy, by zdarzenia owe w swych skutkach przeraziły Was, wzięły na męki, unicestwiły, bo „co widzimy, co się zdaje, snem we śnie wciąż pozostaje”.
Reżyseria: Roman Woźniak
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Muzyka: Robert Jędrzejewski
Spektakl POEzja zrealizowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
Bilety w cenie 20 zł dostępne przed spektaklami.
Możliwość wcześniejszej rezerwacji: kontakt@teatrakt.pl
2019-01-17 14:34:50Gala w Teatrze Wielkim
Teatr Akt wystąpił podczas gali z okazji 100-lecia Urzędu Patentowego w Polsce. Teatr Wielki w Warszawie.
Teatr Akt wystąpił podczas gali z okazji 100-lecia Urzędu Patentowego w Polsce. Teatr Wielki w Warszawie.
2018-12-13 20:13:46Grochowska dell'arte
18 grudnia godz. 19.00 Łaziebna 9
Pokaz uczestników cyklu warsztatów teatralnych Grochów Grochów w Teatrze Akt. W programie seria komicznych etiud pantomimiczno-ruchowych czerpiących z tradycji włoskiej commedii del’arte, połączonych z treściami zaczerpniętymi ze współczesności. W pokazie pobrzmiewać będą echa (...)
Pokaz uczestników cyklu warsztatów teatralnych Grochów Grochów w Teatrze Akt. W programie seria komicznych etiud pantomimiczno-ruchowych czerpiących z tradycji włoskiej commedii del’arte, połączonych z treściami zaczerpniętymi ze współczesności. W pokazie pobrzmiewać będą echa greckich i rzymskich mimów, średniowiecznych błaznów, nowożytnej pantomimy. Dominować będzie gest, ruch, ekspresja całego ciała, ze skłonnością do błazeńskich i akrobatycznych popisów.
Stworzone krótkie formy teatralne korzystają z zabawnych wątków komedii ludowej dotyczących rywalizacji w miłości, zdobywaniu względów, majątku, pożądaniu rzeczy.
Występują: Anna Ługowska,Dominik Muraszko, Marek Wasilewski, Mirek Barbachowski, Mirella Kurkowska, Mateusz Chmielewski, Dorota Żakieta, Rafał Śpiewak, Paweł Kulesza, Monika Kowalska, Dorota Mrozowicka,
Opieka artystyczna: Tomasz Musiałowicz, Marek Kowalski
Współpraca: Agnieszka Musiałowicz
Światło: Krzysztof Skarżyński
wstęp wolny
2018-11-14 00:05:54POEzja - premiera w Teatrze Akt
7.12. godz.19.00 9.12.godz.16.00 i 19.00 10.12.godz.19.00
Nie spodziewamy się i nie wymagamy wiary dla wielce poufnej skądinąd makabreski, którą chcemy pokazać. Bylibyśmy doprawdy szaleńcami, gdybyśmy się tego spodziewali w chwili, gdy własne nasze zmysły odmawiają nam swego świadectwa. O nie, (...)
7.12. godz.19.00 9.12.godz.16.00 i 19.00 10.12.godz.19.00
Nie spodziewamy się i nie wymagamy wiary dla wielce poufnej skądinąd makabreski, którą chcemy pokazać. Bylibyśmy doprawdy szaleńcami, gdybyśmy się tego spodziewali w chwili, gdy własne nasze zmysły odmawiają nam swego świadectwa. O nie, szaleńcami nie jesteśmy i mamy zupełną pewność, że nie majaczymy.
A całe zamieszanie związane jest z osobą Allana Edgara Poe, który utracił kobiety, które kochał. Ich nieobecność odegrała dużą rolę w jego pisarstwie. Według Poego,który często koncentrował się na stracie i śmierci w swoich dziełach „śmierć pięknej kobiety jest bez wątpienia najbardziej poetyckim tematem na świecie”.
Naszym zamiarem jest jasne, treściwe i bezstronne podanie do wiadomości powszechnej szeregu nagich zdarzeń z zakresu życia domowego. Nie chcemy by zdarzenia owe w swych skutkach przeraziły Was, wzięły na męki, unicestwiły, bo ” co widzimy, co się zdaje, snem we śnie wciąż pozostaje”.
Premiera Teatru Akt POEzja
Reżyseria Roman Woźniak
Występują Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Muzyka Robert Jędrzejewski
Spektakl POEzja zrealizowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami.
Możliwość wcześniejszej rezerwacji przez pocztę kontakt@teatrakt.pl
2018-09-30 12:00:52GROCHÓW POETYCKI
Prezentacja twórczości dwóch grochowskich teatrów: w dniu 6.10 /sobota/ o godz. 19.00 spektakl Kwiaty zła Teatru Akt, a 7.10 /niedziela/ o godz. 19.00 spektakl Sted go grupy Grochów Grochów.
Wstęp wolny, pierwszeństwo wejścia będą miały osoby, które dokonają rezerwacji mailowo: (...)
Prezentacja twórczości dwóch grochowskich teatrów: w dniu 6.10 /sobota/ o godz. 19.00 spektakl Kwiaty zła Teatru Akt, a 7.10 /niedziela/ o godz. 19.00 spektakl Sted go grupy Grochów Grochów.
Wstęp wolny, pierwszeństwo wejścia będą miały osoby, które dokonają rezerwacji mailowo: kontakt@teatrakt.pl
Grochów poetycki to próba połączenia dwóch rodzajów aktywności artystycznej: poezji i teatru. Tym razem nie będą to recytacje wierszy, teatr deklamatorski, żywego słowa. Zaprezentowane zostaną spektakle teatralne inspirowane głównie poezją, a następnie przetworzone w akcję plastyczną, teatralny znak, poezję wizualną. Efektem tego będą widowiska w dużej mierze pozbawione słowa, wizualne, dla których poetyckie słowo jest „echem proszącym cień do tańca”. Zadanie nieco karkołomne, lecz odwołujące się do liryczności poezji oddawanej poprzez obrazy, dźwięki, muzykę i ruch.
W krótkim cyklu zaprezentują się warszawskie teatry : Teatr Akt / spektakl Kwiaty zła na motywach wierszy Charlesa Baudelaire /, grupa Grochów Grochów Sted go /na motywach twórczości i życia Edwarda Stachury /.
To okazja obejrzenia spektakli opartych na tekstach poetyckich, rzadko realizowanych w teatrze. Wybrane wiersze stanowią idealne tworzywo dla teatru ruchu i plastycznego obrazu.
Siła iluzji tworzona przez teatr ruchu i pantomimy pomoże widzom dotrzeć do świata niewidzialnej nierzeczywistości poezji „mowy bez słów i słowa bez mowy”.
Grochów poetycki współfinansowany jest przez m.st Warszawa
Dzielnicę Praga-Południe.
TEATR AKT KWIATY ZŁA
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła, urozmaicona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Spektakl w konwencji teatru ruchu z dodatkiem muzyki i plastyki obrazu. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Muzyka: Robert Jędrzejewski
Reżyseria świateł: Adam Sztorc
Obsługa muzyki: Heniek Małolepszy
Kurator spektaklu: Marek Kowalski
Współpraca plastyczna: Urszula Kubicz – Fik. Julie Esther
GROCHÓW GROCHÓW STED GO
Dalsze poszukiwania w dziedzinie teatru ruchu i szukanie kontekstów lokalnych doprowadziły grupę teatralną GROCHÓW GROCHÓW do twórczości Edwarda Stachury.
Poeta, pisarz, pieśniarz i wędrowiec przez wiele lat związany był z Grochowem, aczkolwiek czuł się obywatelem świata i jego ojczyzną mogła być Polska, Francja, a nawet Meksyk / sted to po norwesku miejsce, miasto tam, gdzie Stachura był, tam było jego miejsce /. W swojej twórczości zadawał pytanie o sens życia, twórczości. Według niego, poezja zmierzająca ku prawdzie musi być dopełniona życiem, powinna się urzeczywistniać poza kartką papieru i rzędami wersów. Wszelka poezja pisana jest poezją abstrakcyjną, poezja konkretna to poezja niepisana, po prostu całe życie. Stąd może przekonanie Stachury, że poezja urzeczywistnia się nie tylko za pomocą słowa, ale także tańca, ruchu, muzyki. Wymagał, by słowo przechodziło na drugą stronę i stawało się ciałem: żywym lub martwym. To jego maksymalne, nieumiarkowane i zachłanne „zaglądanie pod powierzchnię”, cudne manowce, widok nad widoki, zjawa realna, biała lokomotywa, kropka nad ypsylonem, gałązki jabłoni to było poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, którą tak opiewał swoim pisaniem.
Poszukiwania doprowadziły go do stopniowej depersonalizacji zarówno w twórczości, jak i w życiu. To droga rozmowy ze swoim sobowtórem, swojego pomniejszania, by sobą nie przesłaniać i zobaczyć więcej, doprowadzenia do bezosobowego „się”, zastąpienia „człowieka-Ja przez człowieka-Nikt, doprowadzająca do przemiany świadomości i przekroczeniu egoizmu poprzez zatracenie. Jego teksty dowodzą niezłomności, nie zmieni może świata, ale i świat go nie zmieni.
Skazany na męki nie do wytrzymania, nie do udźwignięcia przez żadnego ze śmiertelnych mówi nam „ Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało. „
GROCHÓW GROCHÓW nie zachłyśnie się słowami, nie są one nigdy tym, co próbują opisać. W dużej mierze obraz i ruch będzie opisem nieśmiertelnego życia.
Komu w drogę, temu teraz.
Niech żyje życie!
występują: Anna Ługowska, Dorota Mrozowicka, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Marek Wasilewski, Marta Szuchnicka, Mirek Barbachowski, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska
muzyka: Robert Jędrzejewski
światło: Krzysztof Skarżyński
stedopis: Marek Kowalski
opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
2018-09-17 19:37:45Legendy Olszynki
Dnia 29 września 2018 o godz. 16.30 odbędzie się siódma edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Dnia 29 września 2018 o godz. 16.30 odbędzie się siódma edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Teatralizowany spacer z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów, zaciekawionych historiami z przeszłości, a także pewną aurą tajemniczości i niedostępności okolicy.
Poprzednie odsłony Legend Olszynki były pozytywnym i rzadko spotykanym doświadczeniem kulturalnym dla widzów, jak i wykonawców, miejmy nadzieję, że tak będzie również w tym roku.
Organizatorem Legend jest Teatr Akt, niezależna grupa teatralna działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.
Legendy Olszynki współfinansuje m.st Warszawa w ramach projektu Sztuka Obrzeży.
2018-09-17 19:33:52Kwiaty zła Teatru Akt
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 22.09 i 30.09 o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 22.09 i 30.09 o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Spektakl Kwiaty zła prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2018-07-30 21:21:47Teatr Akt jedzie do Danii
Teatr Akt wystąpi w programie głównym Festiwalu H.C. Andersena w duńskim Odense! Spektakl „Poza czasem” zostanie pokazany 5 krotnie w dniach 21-25 sierpnia o godzinie 21.00, w Eventyrhaven, Klingenberg 19A. Serdecznie zapraszamy!
Występy Teatru Akt współfinansuje Miasto St. Warszawa.
Teatr Akt wystąpi w programie głównym Festiwalu H.C. Andersena w duńskim Odense! Spektakl „Poza czasem” zostanie pokazany 5 krotnie w dniach 21-25 sierpnia o godzinie 21.00, w Eventyrhaven, Klingenberg 19A. Serdecznie zapraszamy!
Występy Teatru Akt współfinansuje Miasto St. Warszawa.
2018-07-12 12:33:21Poza czasem w Teatrze Akt
W dniu 21 lipca o godz. 21.00 na dziedzińcu Teatru Akt, Łaziebna 9 odbędzie się pokaz spektaklu plenerowego Poza czasem. Spektakl odbędzie się w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa (...)
W dniu 21 lipca o godz. 21.00 na dziedzińcu Teatru Akt, Łaziebna 9 odbędzie się pokaz spektaklu plenerowego Poza czasem. Spektakl odbędzie się w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
Teatr Akt wystąpi jako reprezentant Polski podczas Festiwalu Performance Europa 2018 at White Night w Tel Awiwie. Czwartek, 28 czerwca, spektakl Ja gore!
Teatr Akt wystąpi jako reprezentant Polski podczas Festiwalu Performance Europa 2018 at White Night w Tel Awiwie. Czwartek, 28 czerwca, spektakl Ja gore!
2018-06-12 10:50:18Teatr Akt gra na SIBFEST!
12 i 13 czerwca Teatr Akt wystąpi na międzynarodowym festiwalu SIBFEST! To jeden z największych festiwali teatralnych w Europie!
Nasi Travelersi opanują ulice uroczego rumuńskiego Sibiu o 18 i 20.
12 i 13 czerwca Teatr Akt wystąpi na międzynarodowym festiwalu SIBFEST! To jeden z największych festiwali teatralnych w Europie!
Nasi Travelersi opanują ulice uroczego rumuńskiego Sibiu o 18 i 20.
Teatr Pod Blachą to wydarzenie prezentujące sztukę teatru plenerowego w wykonaniu warszawskiego Teatru Akt. 3 czerwca o godz. 15.00 na Placu Zamkowym odbędzie się happening „Pudernice i pantalony”, zaś wieczorem o godz. 21.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą obejrzymy spektakl
Teatr Pod Blachą to wydarzenie prezentujące sztukę teatru plenerowego w wykonaniu warszawskiego Teatru Akt. 3 czerwca o godz. 15.00 na Placu Zamkowym odbędzie się happening „Pudernice i pantalony”, zaś wieczorem o godz. 21.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą obejrzymy spektakl plenerowy „Sen Kustosza”.
„Pudernice i pantalony”
Grupa wystylizowanych postaci epokowych pojawi się z zamiarem zorganizowania uroczystego przyjęcia. Sprzeczki i zabawy eleganckiego i rozkapryszonego towarzystwa wprowadzą spore zamieszanie i wyrwą z codziennej rutyny napotkanych warszawiaków. Chętni i otwarci widzowie będą mieli szansę stać się częścią tego abstrakcyjnego zdarzenia teatralnego.
„Sen Kustosza”
Widzowie, zaproszeni przez zabawnego Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni staną się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Artyści wyczarują wiele znanych i nieznanych dzieł malarstwa, pozwolą im ożyć i jeszcze raz opowiedzieć swe niezwykłe historie. Kolejno wyłaniające się przestrzenne obrazy będą ewoluować na oczach widzów. Przeniosą ich w przeszłość i przyszłość, do rajskiego ogrodu i paryskich kafejek, na pole bitwy i arenę cyrkową. W przewrotnej wyobraźni Artysty wszystko jest możliwe. W spektaklu można odnaleźć inspiracje wieloma dziełami malarstwa światowego takich artystów jak Chagall, Klimt, Miro, Kandinsky, Picasso i inni.
Pomysły, scenografia, kostiumy – Teatr Akt
Obsada: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Ewa Ampulska, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Światło, dźwięk, projekcje: Agnieszka Musiałowicz, Adam Sztorc
Czas trwania – 1 godzina
Koordynacja projektu – Agnieszka Musiałowicz
Kontakt: kontakt@teatrakt.pl, 604107767
Wstęp wolny
Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa Dzielnica Śródmieście.
2018-05-28 11:30:02Kalos kaghatos na Arenie Teatru Akt
1 czerwca 2018 godz. 21.00 Arena Kozia Górka Łaziebna 9
W ramach Sztuki Obrzeży Teatr Akt zaprasza na pokaz plenerowy widowiska Kalos kaghatos.
„Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny
1 czerwca 2018 godz. 21.00 Arena Kozia Górka Łaziebna 9
W ramach Sztuki Obrzeży Teatr Akt zaprasza na pokaz plenerowy widowiska Kalos kaghatos.
„Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny i dobry / realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / sportu i sztuki /. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Przedstawienie „Kalos kaghatos” dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”
Pomysł i koordynacja projektu – Marek Kowalski
Obsada – Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek
Światło – Adam Sztorc
Dźwięk – Heniek Małolepszy
Sztukę Obrzeży współfinansuje m.st Warszawa.
2018-05-07 20:40:50Majówka teatralna na Grochowie
19 maja 2018 Park Polińskiego od ul. Szaserów
17.00 – 18.00 – Piłka jest okrągła – happening Teatru Akt
18.30 – 20.30 – Animacje teatralne
21.00 – 22.00 – Kalos kaghatos – spektakl Teatru Akt
Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego (...)
17.00 – 18.00 – Piłka jest okrągła – happening Teatru Akt
18.30 – 20.30 – Animacje teatralne
21.00 – 22.00 – Kalos kaghatos – spektakl Teatru Akt
Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnica Praga-Południe
wstęp wolny
Majówka teatralna to cykliczne prezentacje spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy. W tym roku plener odbędzie się 19 maja w Parku im. Józefa Polińskiego. Ideą całego widowiska odbywającego się na styku sztuki i sportu będzie ukazanie wspólnego dla teatru i piłki nożnej fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Nawiązywać będziemy do tradycji początków powstawania futbolu na ziemiach polskich / czasy niepodległości to początek rozwoju takich warszawskich klubów jak np. RKS Orzeł-1922 /.
W ramach wydarzenia Teatr Akt zaprezentuje happening „Piłka jest okrągła”, następnie zaprosi całe rodziny do zabaw i animacji pantomimiczno-kuglarskich, a na koniec zagra wieczorny spektakl „Kalos kaghatos”.
PIŁKA JEST OKRĄGŁA
Tytuł nawiązuje do powiedzenia najbardziej znanego i lubianego trenera sportowego w Polsce-Kazimierza Górskiego. Wszystko, z czym styka się ludzki umysł, od kamienia po inną osobę, może stać się przedmiotem kultu, magicznych działań, wierzeń, obrzędów, zaklęć, gdyż tak wielka i nieograniczona jest myśl i fantazja ludzka. Zwykły przedmiot w postaci piłki może stać się łącznikiem z bogami i środkiem porozumiewania z innymi ludźmi. Zwykła polska rodzinkanka / grochowska / przemierza plac tocząc olbrzymią piłkę, czarno-białą biedronkę, zachowując się przy tym, jak na stadionie.
ANIMACJE TEATRALNE
Na dwie godziny Park Polińskiego stanie się areną niespodziewanych zdarzeń, improwizacji opartych na pantomimie, kontakcie z widzem i improwizacji. Wykorzystane zostanie naturalne otoczenie parku z jego terenem, atmosferą i roślinnością.
KALOS KAGHATOS
Teatr Akt w spektaklu plenerowym „Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny i dobry / realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / sportu i sztuki /. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Przedstawienie „Kalos kaghatos” dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”
Pomysł i koordynacja projektu – Marek Kowalski
Obsada – Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek
Obsługa techniczna – Adam Sztorc, Heniek Małolepszy
2018-04-13 08:59:51Kwiaty zła Teatru Akt
Pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniu 22.04. i 04.05. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja
Pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniu 22.04. i 04.05. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Kolejne spektakle Sted go grupy GROCHÓW GROCHÓW, która zaczęła swoją działalność przy Teatrze Akt w 2015 roku.
Dalsze poszukiwania w dziedzinie teatru ruchu i szukanie kontekstów lokalnych doprowadziły grupę teatralną Grochów Grochów do twórczości Edwarda Stachury.
Poeta, pisarz, pieśniarz i wędrowiec przez wiele lat związany był z Grochowem, aczkolwiek czuł się obywatelem świata i jego ojczyzną mogła być Polska, Francja, a nawet Meksyk / sted to po norwesku miejsce, miasto tam, gdzie Stachura był, tam było jego miejsce /. W swojej twórczości zadawał pytanie o sens życia, twórczości. Według niego, poezja zmierzająca ku prawdzie musi być dopełniona życiem, powinna się urzeczywistniać poza kartką papieru i rzędami wersów. Wszelka poezja pisana jest poezją abstrakcyjną, poezja konkretna to poezja niepisana, po prostu całe życie. Stąd może przekonanie Stachury, że poezja urzeczywistnia się nie tylko za pomocą słowa, ale także tańca, ruchu, muzyki. Wymagał, by słowo przechodziło na drugą stronę i stawało się ciałem: żywym lub martwym. To jego maksymalne, nieumiarkowane i zachłanne „zaglądanie pod powierzchnię”, cudne manowce, widok nad widoki, zjawa realna, biała lokomotywa, kropka nad ypsylonem, cała jaskrawość, gałązka jabłoni to było poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, którą tak opiewał swoim pisaniem.
Poszukiwania doprowadziły go do stopniowej depersonalizacji zarówno w twórczości, jak i w życiu. To droga rozmowy ze swoim sobowtórem, swojego pomniejszania, by sobą nie przesłaniać i zobaczyć więcej, doprowadzenia do bezosobowego „się”, zastąpienia „człowieka-Ja przez człowieka-Nikt, doprowadzająca do przemiany świadomości i przekroczeniu egoizmu poprzez zatracenie. Jego teksty dowodzą niezłomności, nie zmieni może świata, ale i świat go nie zmieni.
Skazany na męki nie do wytrzymania, nie do udźwignięcia przez żadnego ze śmiertelnych mówi nam „ Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało. „
Grochów Grochów nie zachłyśnie się słowami, nie są one nigdy tym, co próbują opisać.
W dużej mierze obraz i ruch będzie opisem nieśmiertelnego życia.
Komu w drogę, temu teraz.
Niech żyje życie!
prapremiera 26.11.2017 godz. 16.00
premiera 26.11.2017 godz. 19.00
występują: Anna Ługowska, Dorota Mrozowicka, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Marek Wasilewski, Marta Szuchnicka, Mirek Barbachowski, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska
muzyka: Robert Jędrzejewski
światło: Krzysztof Skarżyński
stedopis: Marek Kowalski
opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
wstęp wolny, rezerwacje kontakt@teatrakt.pl
Spektakl Sted go realizowany w ramach projektu Grochów Grochów współfinansowanego przez m.st Warszawę.
2018-02-09 17:37:19Teatr Akt Warszawiakiem Roku!
W czwartej edycji plebiscytu Warszawiaki 2017 Teatr Akt zwyciężył w kategorii Teatr Roku. Dziękujemy sympatykom za głosy i wspólną zabawę.
W czwartej edycji plebiscytu Warszawiaki 2017 Teatr Akt zwyciężył w kategorii Teatr Roku. Dziękujemy sympatykom za głosy i wspólną zabawę.
2018-01-23 18:47:51Planeta róż w Teatrze Akt
W dniu 3 i 4 lutego o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie (...)
W dniu 3 i 4 lutego o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
W dniu 13 i 14 stycznia o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a (...)
W dniu 13 i 14 stycznia o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Kuratorzy projektu – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Produkcja – Teatr Akt
Spektakl współfinansowany przez Miasto St. Warszawa
2017-12-04 20:37:47Podróżnicy 15.12.2017 godz. 19.00 start spod pomnika M.Kopernika
Akcja stanowić będzie połączenie teatru wizualnego, pantomimy, tańca i ruchu ponadto wykorzysta specyficzne walory przestrzeni w której będzie się odbywać. To propozycja formy teatru wędrującego i zachęcenia widowni do wyruszenia razem z aktorami we wspólną, symboliczną podróż. Tego typu zjawisko
Akcja stanowić będzie połączenie teatru wizualnego, pantomimy, tańca i ruchu ponadto wykorzysta specyficzne walory przestrzeni w której będzie się odbywać. To propozycja formy teatru wędrującego i zachęcenia widowni do wyruszenia razem z aktorami we wspólną, symboliczną podróż. Tego typu zjawisko teatralne jest niezwykle popularne w Europie jako „walking act”. Zachęca do włączenia się w akt twórczy przypadkowych widzów, zaskakuje, prowokuje do teatralnych działań inspirowanych przez doświadczonych w tego typu improwizacjach aktorów.
Kiedy wyrusza się w drogę, nic nie pozostaje już takie samo. Spotkanie z drugim człowiekiem oraz doświadczenie przemijania stwarzają szansę zatrzymania i dostrzeżenia każdego, najistotniejszego dnia naszego życia.
„Gdybym tylko mógł cofnąć czas i jeszcze raz poczuć, jak obejmują mnie ramiona rzeczywistości” Jim Morrison.
Akcja prezentowana w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawę.
2017-11-13 10:52:05Grochów Grochów premiera Sted go
Premiera drugiego spektaklu grupy Grochów Grochów w dniu 26 listopada o godz. 16.00 i 19.00 w Teatrze Akt.
Grupa zaczęła zaczęła swoją działalność przy Teatrze Akt w 2015 roku. Skupia pasjonatów teatru o różnorodnych zainteresowaniach, różnym doświadczeniu teatralnym i wieku (...)
Premiera drugiego spektaklu grupy Grochów Grochów w dniu 26 listopada o godz. 16.00 i 19.00 w Teatrze Akt.
Grupa zaczęła zaczęła swoją działalność przy Teatrze Akt w 2015 roku. Skupia pasjonatów teatru o różnorodnych zainteresowaniach, różnym doświadczeniu teatralnym i wieku.
Dalsze poszukiwania w dziedzinie teatru ruchu i szukanie kontekstów lokalnych doprowadziły grupę teatralną Grochów Grochów do twórczości Edwarda Stachury.
Poeta, pisarz, pieśniarz i wędrowiec przez wiele lat związany był z Grochowem, aczkolwiek czuł się obywatelem świata i jego ojczyzną mogła być Polska, Francja, a nawet Meksyk / sted to po norwesku miejsce, miasto tam, gdzie Stachura był, tam było jego miejsce /. W swojej twórczości zadawał pytanie o sens życia, twórczości. Według niego, poezja zmierzająca ku prawdzie musi być dopełniona życiem, powinna się urzeczywistniać poza kartką papieru i rzędami wersów. Wszelka poezja pisana jest poezją abstrakcyjną, poezja konkretna to poezja niepisana, po prostu całe życie. Stąd może przekonanie Stachury, że poezja urzeczywistnia się nie tylko za pomocą słowa, ale także tańca, ruchu, muzyki. Wymagał, by słowo przechodziło na drugą stronę i stawało się ciałem: żywym lub martwym. To jego maksymalne, nieumiarkowane i zachłanne „zaglądanie pod powierzchnię”, cudne manowce, widok nad widoki, zjawa realna, biała lokomotywa, kropka nad ypsylonem, cała jaskrawość, gałązka jabłoni to było poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, którą tak opiewał swoim pisaniem.
Poszukiwania doprowadziły go do stopniowej depersonalizacji zarówno w twórczości, jak i w życiu. To droga rozmowy ze swoim sobowtórem, swojego pomniejszania, by sobą nie przesłaniać i zobaczyć więcej, doprowadzenia do bezosobowego „się”, zastąpienia „człowieka-Ja przez człowieka-Nikt, doprowadzająca do przemiany świadomości i przekroczeniu egoizmu poprzez zatracenie. Jego teksty dowodzą niezłomności, nie zmieni może świata, ale i świat go nie zmieni.
Skazany na męki nie do wytrzymania, nie do udźwignięcia przez żadnego ze śmiertelnych mówi nam „ Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało. „
Grochów Grochów nie zachłyśnie się słowami, nie są one nigdy tym, co próbują opisać.
W dużej mierze obraz i ruch będzie opisem nieśmiertelnego życia.
Komu w drogę, temu teraz.
Niech żyje życie!
prapremiera 26.11.2017 godz. 16.00
premiera 26.11.2017 godz. 19.00
występują: Anna Ługowska, Dorota Mrozowicka, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Marek Wasilewski, Marta Szuchnicka, Mirek Barbachowski, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska
muzyka: Robert Jędrzejewski
światło: Krzysztof Skarżyński
stedopis: Marek Kowalski
opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
wstęp wolny, rezerwacje kontakt@teatrakt.pl
Spektakl Sted go realizowany w ramach projektu Grochów Grochów współfinansowanego przez m.st Warszawę.
2017-11-08 21:48:04Planeta róż w najbliższy weekend
W dniu 11 i 12 listopada o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a (...)
W dniu 11 i 12 listopada o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Kuratorzy projektu – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Produkcja – Teatr Akt
Spektakl współfinansowany przez Miasto St. Warszawa
2017-11-02 22:28:58AKT-ualności listopad
4,5.11 godz. 19.00 Kwiaty zła Łaziebna 9 Warszawa
11,12.11 godz. 19.00 Planeta róż Łaziebna 9 Warszawa
26.11 godz. 16.00 i 19.00 Grochów Grochów Sted go / premiera / Łaziebna 9 Warszaw (...)
4,5.11 godz. 19.00 Kwiaty zła Łaziebna 9 Warszawa
11,12.11 godz. 19.00 Planeta róż Łaziebna 9 Warszawa
26.11 godz. 16.00 i 19.00 Grochów Grochów Sted go / premiera / Łaziebna 9 Warszawa
2017-10-26 10:25:17Kolejne Kwiaty zła
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 4.11. i 5.11. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 4.11. i 5.11. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Spektakl Kwiaty zła prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2017-10-05 11:11:32Kwiaty zła Teatru Akt
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 21.10. i 22.10. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza
Dwa pokazy spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 21.10. i 22.10. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Spektakl Kwiaty zła prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2017-09-18 17:36:47Legendy Olszynki
Dnia 24 września 2017 o godz. 16.30 odbędzie się szósta edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Dnia 24 września 2017 o godz. 16.30 odbędzie się szósta edycja Legend Olszynki, artystycznego spaceru po drogach, ścieżkach i bezdrożach Olszynki Grochowskiej. Eskapada rozpocznie się przy pętli autobusowej Olszynka Grochowska, róg Makowskiej i Chłopickiego.
Teatralizowany spacer z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem widzów, zaciekawionych historiami z przeszłości, a także pewną aurą tajemniczości i niedostępności okolicy.
Poprzednie odsłony Legend Olszynki były pozytywnym i rzadko spotykanym doświadczeniem kulturalnym dla widzów, jak i wykonawców, miejmy nadzieję, że tak będzie również w tym roku.
Organizatorem Legend jest Teatr Akt, niezależna grupa teatralna działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.
Legendy Olszynki współfinansuje m.st Warszawa w ramach projektu Sztuka Obrzeży.
2017-09-18 17:32:35Ja gore na Wygodzie
20,21 września godz. 16.00 warsztaty teatralne
22 września godz. 19.00 spektakl plenerowy Ja gore
Dom Kultury Wygoda ul. Koniecpolska 14, wstęp wolny
JA GORE to kontynuacja projektu artystyczno-społecznego, tworzącego poczucie odpowiedzialności, zainteresowań i więzi warszawiaków z ich miejscem zamieszkania, który
20,21 września godz. 16.00 warsztaty teatralne
22 września godz. 19.00 spektakl plenerowy Ja gore
Dom Kultury Wygoda ul. Koniecpolska 14, wstęp wolny
JA GORE to kontynuacja projektu artystyczno-społecznego, tworzącego poczucie odpowiedzialności, zainteresowań i więzi warszawiaków z ich miejscem zamieszkania, który odbędzie się we wrześniu 2017 roku w plenerze przy Domu Kultury Wygoda, ul Koniecpolska 14 w Warszawie.
W ramach wydarzenia aktorzy z pobliskiego Teatru Akt zapoznają dzieci i młodzież z tajnikami teatru pantomimy, teatru ruchu i teatru ulicznego. Spotkania teatralne zakończy pokaz spektaklu plenerowego Teatru Akt Ja gore.
Organizatorem jest Teatr Akt we współpracy z Domem Kultury Wygoda.
Ja gore współfinansuje m.st Warszawa.
Ja gore :
Żywioł ognia jest główną inspiracją widowiska Teatru Akt. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
Reżyseria, choreografia – Teatr Akt
Czas trwania – 50 minut
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Maciej Czarski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz
Spektakl w różnych wersjach oraz jego fragmenty były prezentowane na festiwalach w: Rzymie, Tokio, Palermo, Linz, Cividale del Friuli, Stromboli, Lipari, Warszawie, Przasnyszu, Świdnicy.
2017-09-08 23:09:50Ja gore / 7 sztuk
Na zakończenie 7 sztuk Teatru Akt w dniu 23.09.2017 o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą w Warszawie prezentacja spektaklu Ja gore 7 sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa.
Na zakończenie 7 sztuk Teatru Akt w dniu 23.09.2017 o godz. 19.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą w Warszawie prezentacja spektaklu Ja gore 7 sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa.
2017-09-08 22:54:21Podróżnicy na Dniach Zielonki
Na Dniach Zielonki w dniu 9 września o godz. 11.00 w Parku Dębinki Teatr Akt pojawi się z akcją Podróżnicy. Wydarzenie współfinansowane z budżetu Gminy Zielonka (...)
Na Dniach Zielonki w dniu 9 września o godz. 11.00 w Parku Dębinki Teatr Akt pojawi się z akcją Podróżnicy. Wydarzenie współfinansowane z budżetu Gminy Zielonka.
2017-08-28 10:52:43Sen kustosza / 7 sztuk
W przedostatniej odsłonie 7 sztuk Teatru Akt w dniu 3 września o godz. 20.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą obejrzymy Sen kustosza. Widzowie, zaproszeni przez zabawnego Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni stają się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Artyści wyczarowują nie
W przedostatniej odsłonie 7 sztuk Teatru Akt w dniu 3 września o godz. 20.00 na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą obejrzymy Sen kustosza. Widzowie, zaproszeni przez zabawnego Kustosza do jego Muzeum Wyobraźni stają się świadkami szczególnego aktu tworzenia. Artyści wyczarowują nie tylko wiele znanych i nieznanych dzieł malarstwa, ale pozwalają im ożyć i jeszcze raz opowiedzieć swe niezwykłe historie. Kolejno wyłaniające się przestrzenne obrazy ewoluują na oczach widzów, zaskakują, wzruszają, a czasem śmieszą. Przenoszą widzów w przeszłość i przyszłość, do rajskiego ogrodu i paryskich kafejek, na pole bitwy i arenę cyrkową.
W przewrotnej wyobraźni Artysty wszystko jest możliwe, dlatego i tu rzeczywistości mieszają się i wzajemnie przenikają tak, aby w końcu stworzyć nowe, nieco absurdalne i na pewno wyjątkowe dzieło. W spektaklu można odnaleźć inspiracje wieloma dziełami malarstwa światowego. Odwołujemy się do takich artystów, jak Chagall, Klimt, Miro, Kandinsky, Picasso i inni.
Teatr Akt od lat zafascynowany poetyką teatru ulicznego, cyrku, sztuki mimu czy tańca w pełni wykorzystuje wszelkie walory tych sztuk, aby na swój sposób stworzyć ciekawe, pełne ekspresji, plastyczne widowisko.
Koordynacja projektu – Agnieszka Musiałowicz
Pomysły i realizacja – Teatr Akt
Scenografia, kostiumy – Teatr Akt
Obsada: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Joanna Ziemczyk, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Światło, dźwięk, projekcje: Agnieszka Musiałowicz, Adam Sztorc
Prezentowany w ramach 7 sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2017-08-28 10:31:42Płonące laski 4 na Sztuce Obrzeży
W ramach Sztuki Obrzeży odbywającej się przez cały rok na grochowskiej Koziej Górce, Teatr Akt zaprezentuje w dniu 2 września o godz. 19.30 plenerowy spektakl Płonące laski 4. Spektakl odbędzie się na dziedzińcu teatru przy ulicy Łaziebnej 9
Widowisko o
W ramach Sztuki Obrzeży odbywającej się przez cały rok na grochowskiej Koziej Górce, Teatr Akt zaprezentuje w dniu 2 września o godz. 19.30 plenerowy spektakl Płonące laski 4. Spektakl odbędzie się na dziedzińcu teatru przy ulicy Łaziebnej 9
Widowisko o przewrotnym tytule, w zabawny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki.
Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą. Podobnie, jak w większości przedstawień aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki. Spektakl przeznaczony dla szerokiego spektrum widzów.
Reżyseria: Ambroży Pogorzelski
Występują: Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Obsługa świateł i muzyki: Adam Sztorc
Sztuka Obrzeży jest współfinansowana przez m.st Warszawa.
2017-08-15 23:24:50Poza czasem / 7 sztuk 27 sierpnia 2017
Kolejny akt prezentacji 7 sztuk Teatru Akt na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą przy Placu Zamkowym 4 to pokaz spektaklu Poza czasem / godz. 20.00 / poprzedzony warsztatami perkusyjnymi / godz. 16.00-20.00 /. Poza czasem to metafora podróży w czasie i
Kolejny akt prezentacji 7 sztuk Teatru Akt na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą przy Placu Zamkowym 4 to pokaz spektaklu Poza czasem / godz. 20.00 / poprzedzony warsztatami perkusyjnymi / godz. 16.00-20.00 /. Poza czasem to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem pozwala spełnić swe marzenia, stać się na chwilę kimś innym. To moment, w którym możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.
Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu. Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo (vocal performance) składają się na ekspresyjne widowisko.
Spektakl został przygotowany we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą. Premiera – 2014
Reżyseria – Agnieszka Musiałowicz i zespół
Scenografia – Tomasz Musiałowicz,
Hektor Werios Muzyka – Godzzilla Team / Dominik Strycharski – vocal permormance i Grzegorz Szyma – DJ Produkcja – Teatr Akt
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński, Julian Waglewski
Warsztaty perkusyjne to nauka gry na nietypowych rekwizytach, tworzenie różnorodnych rytmów, podjęcie próby synchronizacji w grupie oraz stworzenia wieloosobowej kompozycji muzycznej. Ten warsztat muzyczny prowadzony będzie spontanicznie, w nieskrępowanej atmosferze wspólnej zabawy przez zawodowych muzyków.
7 sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa.
2017-08-15 21:51:48Karawana. Wędrujący Festiwal Sztuki i Animacji
Carry me Caravan take me away
Take me to Raciąż /19.08/, take me to Stare Gralewo /20.08/ I have to see you again and again
dziedziniec Pałacu pod Blachą Plac Zamkowy 2 Warszawa
Kolejny akt prezentacji 7 Sztuk pod znakiem teatru, sportu i kuglarstwa. Na rozgrzewkę przed wieczornym widowiskiem proponujemy warsztaty kuglarskie. Zabawy i warsztaty cyrkowe prowadzone będą przez czwórkę artystów cyrkowych, absolwentów Warszawskiej Szkoły Cyrkowej. Pokazy i nauka podstawowych umiejętności sprawnościowych, zręcznościowych i cyrkowych dla wszystkich chętnych: – poruszanie się na szczudłach – jazda na monocyklu- żonglerka piłkami, maczugami, talerzykami – animacja poikami – hula-hop – diabolo- chodzenie po linie.
Teatr Akt w spektaklu plenerowym Kalos kaghatos sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos (piękny i dobry) realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Widowisko łączy ze sobą dość odległe środowiska sportu i sztuki. Przełamuje bariery pomiędzy, tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliża je do siebie i odmienia sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu spektakl stanowi połączenie różnych dziedzin artystycznej ekspresji (teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki) wzbogaconych o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej.Przedstawienie Kalos kaghatos weryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”
7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa.
2017-06-27 12:45:04IN BLUE / 7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy
Trzecia odsłona 7 Sztuk inspirowana będzie barwnym i fantazyjnym światem wody. W pierwszej części warsztat plastyczny Morze pełne stworzeń / 16.00-20.00 /, następnie spektakl plenerowy Teatru Akt In blue / 21.00 / Wydarzenie odbywa się na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą, (...)
Trzecia odsłona 7 Sztuk inspirowana będzie barwnym i fantazyjnym światem wody. W pierwszej części warsztat plastyczny Morze pełne stworzeń / 16.00-20.00 /, następnie spektakl plenerowy Teatru Akt In blue / 21.00 / Wydarzenie odbywa się na dziedzińcu Pałacu Pod Blachą, Plac Zamkowy 2.
Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00 czterogodzinnym warsztatem plastycznym Morze pełne stworzeń prowadzonym przez Barbarę Wójcik. Tak opisuje działanie sama artystka:
MORZE PEŁNE STWORZEŃ to swobodny czas działań artystycznych w plenerze dla każdego kto ma ochotę na odpłynięcie od szarej rzeczywistości. Każdy może się dołączyć do współtworzenia morskich klimatów. Działania są proste -układamy błyszczącą mozaikę na różnorodne ryby i inne stworzenia morskie. Stwórz własną kompozycję. Jak? Każdy pomysł jest dobry!
MORZE PEŁNE STWORZEŃ to akcja familijna o charakterze otwartym. Uczestnicy akcji korzystając z materiałów: /mozaikowych folii i papierów holograficznych,kleju/ tworzą własne kompozycje – wzory na rybach, muszlach i konikach morskich.
Do dyspozycji będą piankowe formy stworzeń, które po ozdobieniu stworzą połyskujacą scenografię do kolejnego wydarzenia , jakim jest spektakl IN BLUE.
Pierwotna wersja spektaklu Teatru Akt została przygotowana specjalnie z okazji Europe on Water Festival w Istambule – Europejskiej Stolicy Kultury 2010.
To przedstawienie o lekkiej formie, stanowiące połączenie teatru pantomimy, tańca, cyrku, teatru ulicznego i happeningu. Temat przewodni to podróż w krainę wyobraźni, w którą niespodziewanie wyrusza główny bohater. Spotyka na swej drodze nimfy, syreny, koniki wodne i inne baśniowe, podwodne stwory. Fantazyjny świat wodny inspiruje do stworzenia ciekawych wizualnie obrazów; czasem lirycznych, jak spokojna toń wodna, czasem plastycznych jak rwący strumień, a czasem gwałtownych, jak wzburzone morze.
Środki wyrazu to: klasyczna pantomima, taniec z pelerynami-skrzydłami, taniec z wachlarzami, popis na wysokości, taniec na szczudłach i powerizerach.
7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy to cykliczny projekt zakładający prezentacje wszystkich przedstawień plenerowych Teatru Akt znajdujących się w obecnym repertuarze.
7 spektakli będzie można zobaczyć podczas wybranych niedziel od czerwca do września 2017 roku. Każdy wieczorny spektakl poprzedzony będzie akcją, happeningiem lub działaniem artystycznym przyciągającym mieszkańców Warszawy.
Teatr Akt jest niezależną grupą teatralną działającą w formie stowarzyszenia od 1991 roku. Początkowo zespół tworzy w dziedzinie teatru pantomimy i teatru ruchu. Z czasem główną sceną wypowiedzi artystycznej staje się plener i ze spektaklami ulicznymi grupa kontynuuje teatralną przygodę podróżując do dużych i małych miast i miasteczek w Polsce i za granicą. Domeną wciąż pozostaje sztuka mimu, gestu, plastycznego obrazu, uzupełniana elementami cyrku, tańca i wszelkiego rodzaju akrobacji. Od 2010 siedzibą grupy jest budynek przy ulicy Łaziebnej 9 na Olszynce Grochowskiej, który jest bazą do realizacji teatru objazdowego, a także lokalnych, warszawskich projektów artystycznych.
7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa.
2017-06-23 08:39:32Druga odsłona 7 Sztuk
W dniu 25 czerwca w ramach 7 Sztuk Teatr Akt zaprezentuje dwie akcje plenerowe Nie miejska, ni wiejska żegluga śródmiejska / godz. 16.00 / i Pantalony i pudernice / godz. 20.00 /. Start z dziedzińca Pałacu Pod Blachą, Plac Zamkowy (...)
W dniu 25 czerwca w ramach 7 Sztuk Teatr Akt zaprezentuje dwie akcje plenerowe Nie miejska, ni wiejska żegluga śródmiejska / godz. 16.00 / i Pantalony i pudernice / godz. 20.00 /. Start z dziedzińca Pałacu Pod Blachą, Plac Zamkowy 5 Projekt 7 Sztuk, czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m. st Warszawa.
2017-06-23 08:37:55Unia Teatr Niemożliwy w Teatrze Akt
W dniu 25.06.2017 /niedziela/ o godz. 19.00 obejrzymy spektakl Unii Teatru Niemożliwego Leyman / jestem-początek-jestem /. Prezentację współfinansuje m.st Warszawa.
wstęp wolny
Leymen / jestem-początek-jestem /koncepcja artystyczna: Dorota Anna Dąbek, Marzenna Olszewska inscenizacja i reżyseria : Dorota Anna Dąbek scenografia
W dniu 25.06.2017 /niedziela/ o godz. 19.00 obejrzymy spektakl Unii Teatru Niemożliwego Leyman / jestem-początek-jestem /. Prezentację współfinansuje m.st Warszawa.
wstęp wolny
Leymen / jestem-początek-jestem /koncepcja artystyczna: Dorota Anna Dąbek, Marzenna Olszewska inscenizacja i reżyseria : Dorota Anna Dąbek scenografia : Marzenna Olszewska kreacja sceniczna: Marek B. Chodczyński występuje : Jarosław Fandrejewski Każdy z nas postrzega świat w indywidualny sposób. Patrząc na ten sam obraz widzimy różne przestrzenie. Rzeczywistość jest odzwierciedleniem naszych potrzeb i oczekiwań, czasami wyobrażeń. Interpretując sztukę sięgamy do zdobytej wiedzy. Czerpiemy z wartości, norm oraz znanych nam symboli i znaków, w zależności od kręgu kulturowego z jakiego się wywodzimy.Czy idąc utartymi ścieżkami jesteśmy otwarci na własną interpretację…
Unia Teatr Niemożliwy – stowarzyszenie twórcze wielokrotnie reprezentujące Polskę na Przeglądach i Festiwalach.Ich współtwórcy to ludzie profesjonalnie wykształceni artystycznie, wielokrotni stypendyści i laureaci nagród, odznaczeń i medali Ministra Kultury. Współpracujemy ze sobą od 20 lat, zajmujemy się głównie teatrem lalek dla dorosłych. Przy czym termin „lalka” rozumiemy nie tylko jako twór homoidalny ale także znak, symbol, jakąkolwiek ożywioną materię na scenie. Przez kilka lat prowadzili Scenę Teatru Lalek dla Dorosłych w Kuchniach Królewskich Pałacu w Wilanowie.Od 2004 roku przez kilka lat w Teatrze Stara ProchOFFnia w Warszawie.Są laureatami najwyższych międzynarodowych nagród indywidualnychi zbiorowych m.in.:: Złoty Offeusz – Malta, I nagroda Łódzkich Spotkań Teatralnych, PIERROT 2000, Grand Prix KONTRAPUNKT.Są organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych Lalka też Człowiek w Warszawie.
2017-06-02 09:34:48Rusza 7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy
W tegorocznym sezonie teatru plenerowego Teatr Akt zaprezentuje wszystkie swoje spektakle na dziedzińcu przed Pałacem Pod Blachą przy Placu Zamkowym w Warszawie. Dodatkowo, każdą prezentację poprzedzi akcja, happening, warsztat lub inna aktywność artystyczna angażująca warszawiaków i zachęcająca do kreatywnego spędzenia
W tegorocznym sezonie teatru plenerowego Teatr Akt zaprezentuje wszystkie swoje spektakle na dziedzińcu przed Pałacem Pod Blachą przy Placu Zamkowym w Warszawie. Dodatkowo, każdą prezentację poprzedzi akcja, happening, warsztat lub inna aktywność artystyczna angażująca warszawiaków i zachęcająca do kreatywnego spędzenia czasu. Do realizacji tych akcji zostaną zaproszeni różni warszawscy artyści współpracujący już z naszym teatrem oraz nowe osoby.Cykl prezentacji rozpocznie spektakl Płonące laski 4 / 18 czerwca godz. 21 /. Poprzedzi go akcja uliczna Motyle w której nieudolny łowca próbuje złapać do swojej kolekcji nowe, bajecznie kolorowe, nienaturalnej wielkości owady /18 czerwca godz. 16.00 /. Projekt 7 Sztuk czyli Akt dla Warszawy współfinansuje m.st Warszawa, partnerem organizatora Teatru Akt jest Zamek Królewski w Warszawie.
2017-06-02 08:56:12Płonące laski 4 na Sztuce Obrzeży
W ramach Sztuki Obrzeży Teatr Akt zaprezentuje 17 czerwca o godz. 21.00 plenerowy spektakl Płonące laski 4 Łaziebna 9, wstęp wolny Projekt współfinansuje m.st Warszawa (...)
W ramach Sztuki Obrzeży Teatr Akt zaprezentuje 17 czerwca o godz. 21.00 plenerowy spektakl Płonące laski 4 Łaziebna 9, wstęp wolny Projekt współfinansuje m.st Warszawa.
2017-04-29 10:42:30Majówka teatralna
MAJÓWKA TEATRALNA to cykliczna inicjatywa prezentacji spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy. W tym roku plener odbędzie się 13 maja w godzinach 15.00-21.00 w Parku im. Józefa Polińskiego. Majówka będzie pierwszą artystyczną atrakcją po rewitalizacji parku i
MAJÓWKA TEATRALNA to cykliczna inicjatywa prezentacji spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy. W tym roku plener odbędzie się 13 maja w godzinach 15.00-21.00 w Parku im. Józefa Polińskiego. Majówka będzie pierwszą artystyczną atrakcją po rewitalizacji parku i próbą pozyskania nowego miejsca dla kultury. W ramach wydarzenia Teatr Akt zaprezentuje happening „Motyle”, następnie zaprosi całe rodziny do zabaw i warsztatów kuglarskich, a na koniec zagra zabawny spektakl z ogniem „Płonące laski 4”.
MOTYLE
Happening interaktywny, parada. Bajecznie kolorowe, nienaturalnej wielkości Motyle fruwają nad głowami widzów. Nieudolny, czarno-biały Łowca Motyli wyposażony w specjalną siatkę próbuje zdobyć ciekawe okazy do swej kolekcji. Efektowna, interaktywna akcja, zachęcająca do wspólnej zabawy, zwykle wywołuje uśmiech u dorosłych i wielką radość dzieci.
ZABAWY KUGLARSKIE
Pokazy i nauka podstawowych umiejętności sprawnościowych, zręcznościowych i cyrkowych dla wszystkich gości Majówki. Będzie można popróbować jazdy na monocyklu, poruszania się na szczudłach, żonglowania piłkami, maczugami, talerzykami, kręcenia hula-hop, animacji poi i diabolo oraz puszczania wielkich baniek mydlanych. Zabawy i warsztaty cyrkowe prowadzone będą przez czwórkę artystów: Aleksandrę Olszewską, Karolinę Banaszek, Aleksandrę Musiałowicz oraz Juliana Waglewskiego.
PŁONĄCE LASKI 4
Spektakl z przewrotnym tytułem, w zabawny sposób opowiada o odnajdywaniu radości życia w prozaicznych zdarzeniach dnia codziennego. To lekka, sentymentalna opowieść, na którą składają się humorystyczne sceny i efektowne popisy. To przykład klasycznej sztuki ulicy, wartkiej akcji, bogatej w grę ognia, świateł i muzyki. Czterech starszych panów spotyka się po latach, aby oddać się radości snucia wspólnych wspomnień. Niespodziewanie, pod wpływem młodych, nieco ekscentrycznych dwóch panienek, w naszych bohaterach budzi się energia i radość życia. Wspólnie odbywają podróż w czas młodości i jeszcze raz przeżywają radosne, beztroskie chwile. Animację ognia, ekspresyjny taniec, barwne i dynamiczne obrazy przeplatają sceny ukazujące odrobinę nostalgii, która pojawia się wraz z każdą dobrze przeżytą chwilą. Podobnie, jak w większości przedstawień aktorzy Teatru Akt posługują się uniwersalnym językiem ciała, gestów i mimiki. Spektakl przeznaczony dla szerokiego spektrum widzów.
Reżyseria – Ambroży Pogorzelski
Występują – Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Miejsce: Park im. J.Polińskiego od strony ulicy Szaserów
Organizator: Teatr Akt, kontakt@teatrakt.pl
Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnica Praga-Południe
2017-03-15 09:12:44Kwiaty zła Teatru Akt
Pierwsze tegoroczne prezentacje spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 25.03. i 26.03. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa
Pierwsze tegoroczne prezentacje spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 25.03. i 26.03. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Grochów Grochów to cykl teatralnych spotkań warsztatowych odbywających się raz w tygodniu w Teatrze Akt /pierwsze spotkanie we wtorek 28 lutego/. Działania w sferze szeroko pojętego teatru ruchu prowadzą do powstania spektaklu, na którego treść i formę duży wpływ mają
Grochów Grochów to cykl teatralnych spotkań warsztatowych odbywających się raz w tygodniu w Teatrze Akt /pierwsze spotkanie we wtorek 28 lutego/. Działania w sferze szeroko pojętego teatru ruchu prowadzą do powstania spektaklu, na którego treść i formę duży wpływ mają uczestnicy wydarzenia. Do tej pory uczestnikami spotkań byli ludzie dorośli, więc zapraszamy w dalszym ciągu młodzież i dorosłych / bez ograniczeń wieku, niewymagane doświadczenie teatralne /. Warsztaty będą odbywać się we wtorki do grudnia z przerwą wakacyjną. Prowadzić je będą aktorzy Teatru Akt i zaproszeni goście. Grochów Grochów współfinansuje m.st Warszawa.
Pierwszy spektakl naszej grupy Grochów Grochów to symboliczne miejsce należące do osobistej mitologii uczestników – połączenie obrazów dzieciństwa i młodości z przeszłością Grochowa / premiera grudzień 2015 /.
Wciąż silny jest kontekst lokalny projektowanej działalności, stąd propozycja spektaklu inspirowanego twórczością Edwarda Stachury, poety który swoje ostatnie lata spędził na Grochowie. Zapraszamy na spotkania osoby zainteresowane teatrem wizualnym, przynieście ze sobą swoje pasje, fantazje, marzenia.
Gdzie nas powiedzie skrajem dróg gzygzakowaty życia sznur ?
2017-02-16 09:36:43Planeta róż w marcu
W dniu 11 i 12 marca o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a (...)
W dniu 11 i 12 marca o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na kolejne prezentacje najnowszego spektaklu Planeta róż.
Inspiracją powstania spektaklu był tekst „Małego księcia” Antoine de Saint-Exuper’ego. Nawiązania dotyczą motywów, postaci, refleksji oraz uniwersalnych prawd tam zawartych, a nie konkretnej opowieści. Akcja spektaklu toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. W rzeczywistości to słabe i zagubione jednostki, nie zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”. W oparach sztuczności, zgnuśnienia i małostkowości pojawia się szansa na zmianę.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu” Saint-Exupery.
Planeta róż to spektakl alegoryczny, opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
W dniu 11 i 12-ego lutego o godz. 19.00 Teatr Akt zaprasza na pierwsze tegoroczne prezentacje nowego spektaklu Planeta róż.
Spektakl inspirowany tekstem „Małego księcia” Antoine de Saint Exuper’ego. Akcja toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, ale nie wrażliwe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. Nie są zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”.
„Planeta róż” to opowieść o życiu, o potrzebie odnalezienia zagubionej przyjaźni i miłości, czasem trudnej do zaakceptowania. Historia stawia nas przed problemem dojrzewania w swoim człowieczeństwie i refleksji nad tajemnicą śmierci.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” Mały Książę.
Spektakl opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Dostępny dla widzów od lat 12.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Kuratorzy projektu – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Bilety w cenie 20 zł do nabycia przed spektaklami.
Rezerwacje – kontakt@teatrakt.pl
Teatr Akt, ul. Łaziebna 9, 04-316 Warszawa
Spektakl prezentowany w ramach projektu Sztuka Obrzeży współfinansowanego przez m.st Warszawa.
2016-11-29 09:35:53Premiera Teatru Akt Planeta róż
Premierowe prezentacje Planety róż Teatru Akt.
15.12.2016 – 20.00
16.12.2016 – 19.00
17.12.2016 – 19.00
18.12.2016 – 20.00
Spektakl inspirowany tekstem „Małego księcia” Antoine de Saint Exuper’ego. Akcja toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród
Premierowe prezentacje Planety róż Teatru Akt.
15.12.2016 – 20.00
16.12.2016 – 19.00
17.12.2016 – 19.00
18.12.2016 – 20.00
Spektakl inspirowany tekstem „Małego księcia” Antoine de Saint Exuper’ego. Akcja toczy się na zapleczu areny starego cyrku, po drugiej stronie dekoracji, wśród karykaturalnych postaci cyrkowych, o których Mały Książę powiedziałby: „Nigdy nie wąchali kwiatów, nigdy nie patrzyli na gwiazdy, nigdy nikogo nie kochali”. To konstelacja bytów zawieszonych w pustej przestrzeni, przestających dostrzegać z pozoru niewinne zło, które sami tworzą na co dzień, stając się jego częścią.
Król, Latarnik, Pijak, Bankier, Próżny to postaci dojrzałe, ale nie wrażliwe, paradoksalnie nie potrafią na chwilę stać się dziećmi. Nie są zdolne „rozpoznać, kto i co pośród piekła, piekłem nie jest, aby utrwalić to i rozprzestrzenić”.
„Planeta róż” to opowieść o życiu, o potrzebie odnalezienia zagubionej przyjaźni i miłości, czasem trudnej do zaakceptowania. Historia stawia nas przed problemem dojrzewania w swoim człowieczeństwie i refleksji nad tajemnicą śmierci.
„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.” Mały Książę.
Spektakl opowiedziany za pomocą ruchu, pantomimy, obrazu i muzyki.
Kuratorzy projektu – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Występują: Marta Suzin, Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Produkcja – Teatr Akt
Spektakl współfinansuje m.st Warszawa
Bilety w cenie 20 zł do nabycia przed spektaklem.
Rezerwacje – kontakt@teatrakt.pl, +48 604107767
2016-11-29 09:28:41Weekend z Unią Teatrem Niemożliwym
Zapraszamy na spektakle warszawskiej Unii Teatru Niemożliwego do siedziby Teatru Akt na Koziej Górce/Olszynce Grochowskiej przy ulicy Łaziebnej 9. W weekend 2-4 grudnia obejrzymy trzy przedstawienia Unii, w tym jedno w kooperacji z twórcami ze Słowacji.
W programie:
2 grudnia
Zapraszamy na spektakle warszawskiej Unii Teatru Niemożliwego do siedziby Teatru Akt na Koziej Górce/Olszynce Grochowskiej przy ulicy Łaziebnej 9. W weekend 2-4 grudnia obejrzymy trzy przedstawienia Unii, w tym jedno w kooperacji z twórcami ze Słowacji.
W programie:
2 grudnia godz. 18.00 i 19.00 – Drugi pokój
3 grudnia godz. 16.00 i 19.00 – Oskar
4 grudnia godz. 15.00 i 17.00 – Opcje życia
Prezentacje współfinansuje m.st Warszawa.
wstęp wolny
Zespół współpracuje ze sobą od 20 lat, zajmuje się głównie teatrem lalek dla dorosłych. Przy czym termin „lalka” rozumie nie tylko jako twór homoidalny ale także znak, symbol, jakąkolwiek ożywioną materię na scenie. Wśród twórców Teatru są reżyserzy, scenografowie, muzycy, aktorzy, wielokrotnie obdarzani nagrodami i stypendiami m.in. przez ministra kultury oraz festiwale.
Spektakle Teatr prezentował w: Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Czechosłowacji, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Turcji, USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii uzyskując wiele nagród indywidualnych i zbiorowych (np. PIERROT 2000 – nagroda zbiorowa za poszukiwanie nowych nurtów i indywidualna dla kompozytora muzyki).
Oprócz działalności stricte teatralnej zespół organizuje: koncerty, wystawy, warsztaty. Od dwóch lat także Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.
Autor inscenizacji Marek b.Chodaczyński, parokrotnie był nagradzany m.in. „za kształt teatralny przypowieści prof. Leszka Kołakowskiego” uznany przez miesięcznik „TEATR” za jeden z najlepszych spektakli teatru lalek w Polsce. Członkowie Unii Teatr Niemożliwy wielokrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz laureatami jego nagród. W 2006 roku medalem Gloria Artis odznaczony został prezes stowarzyszenia, a w 2007 roku większość członków założycieli otrzymało medale Gloria Artis lub odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej.
„Drugi Pokój – impresja według Zbigniewa Herberta ”
Inscenizacja i reżyseria: Dorota Anna Dąbek
Skróty tekstowe: Wojciech Olejnik i Dorota Anna Dąbek
Nad spektaklem, wiedzeni ręką doświadczonego reżysera: Doroty Anny Dąbek, pracowali debiutujący na deskach sceny i młodzi artyści:
Grzegorz Małkowski – muzyk, autor i wykonawca muzyki,
Tomasz Taracha – fotograf, autor scenografii,
Piotr Stec – adept sztuki lalkarskiej.
Spektakl Drugi Pokój – impresja według Zbigniewa Herberta to przedstawienie łączące dwa różne języki sztuki – sztukę teatru z szeroko rozumianą sztuką fotografii.
Dwie przestrzenie, w których główną rolę odgrywają czarno – białe obrazy ukazujące zwykłą nużącą codzienność w poetycko – nastrojowej interpretacji.
Dwa czasy, które mimo swej równoległości płyną w innym rytmie.
Oszczędne słowo, warstwa muzyczna spektaklu, budują niezwykłą atmosferę tworząc precyzyjną konstrukcję dramatu scenicznego opartą na słuchowisku radiowym .
W spektaklu nie ma miejsca na budowanie psychologiczne postaci, tę warstwę pozostawiono widzowi, który przez swoją obecność staje się bezimiennym obserwatorem, (może sąsiadem?) uczestniczącym w zdarzeniach.
„Oskar”
Reżyseria: Petronela Dusova, Dorota Anna Dąbek
Scenografia: Eva Farkasova
Muzyka: Bogdan Edmund Szczepański
Poetyczna opowieść na podstawie noweli Emmanuela Schmitta. Historia o rzeczach, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jak przejść na drugą stronę akceptując przemijającą rzeczywistość? Jak stawić czoła śmiertelnej chorobie i gdzie szukać wsparcia? Jak podzielić się swymi obawami z krewnymi i zrozumieć czemu jest im trudno rozmawiać z nami w taki sposób jakby wszystko było w porządku? Poradzić sobie z tak wielu trudnymi pytaniami i znaleźć odpowiedź by ostatnie chwile życia przeżyć jak najpełniej. To historia Oscara i Różowej Pani.
„Opcje życia”
Opcje życia – quasi-wykłady filozoficzne wg prof. L.Kołakowskiego ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone
Opcje życia to 50-ciominutowy spektakl Unii Teatr Niemożliwy, zbudowany na podstawie przypowieści Starego Testamentu zinterpretowanych przez profesora Leszka Kołakowskiego.
Spektakl to 5 quasi-wykładów filozoficznych ilustrowanych animacją rzeźb, zaprojektowanych i wykonanych przez artystów rzeźbiarzy, specjalnie na potrzeby każdego z wykładów.
Po każdym spektaklu, prowadzący wykłady: Anna Porusiło-Dużyńska i Maciej Dużyński, na specjalne życzenie, opowiadają
o rzeźbach i powstawaniu każdego z wykładu.
Po spektaklu obejrzeć można z bliska prace rzeźbiarskie: Ewalda Kornka, Jacka Müldner-Nieckowskiego, Marcina Rząsy, Aleksandra Kuberskiego, Grzegorza Durlika,
Spektakl Opcje życia uhonorowany został nagrodą Grand Prix Festiwalu KONTRAPUNKT (Szczecin), Nagrodą Główną Jury Studenckiego Festiwalu Sztuk Współczesnych KON-TEKSTY (Poznań).
Autor inscenizacji: Marek b.Chodaczyński był kilkakrotnie nagradzany za kształt teatralny przypowieści prof. Leszka Kołakowskiego.
Spektakl „na żywo” muzycznie prowadzi – Marek Żurawski.
Spektakl posiada II część, zatytułowaną Opowieści budujące, jest to dalsza część quasi-wykładów wg prof. L.Kołakowskiego,
z rzeźbami: Marka Kowalskiego, Alicji Białeckiej, Zbigniewa Marka, Marzenny Olszewskiej, Lecha Żurkowskiego, Magdy Ciszewskiej-Rząsa
2016-11-07 17:31:59Grochów Grochów
Dnia 26 listopada o 20.00 i 27 listopada o 18.00 w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 kontynuacja prezentacji spektakli Grochowa Grochowa, części zwanej Budą Jarmarczną. Spektakl zdobył nagrodę jury na Maratonie Teatralnym w Zielonce. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru,
Dnia 26 listopada o 20.00 i 27 listopada o 18.00 w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 kontynuacja prezentacji spektakli Grochowa Grochowa, części zwanej Budą Jarmarczną. Spektakl zdobył nagrodę jury na Maratonie Teatralnym w Zielonce. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru, idei budy jarmarcznej, łączącej metafizykę z jarmarkiem dnia codziennego. Reminiscencje obrazów dzieciństwa i młodości minionego Grochowa, Grochowa z okruchami tekstów literackich Wyspiańskiego, Stachury, Stasiuka i Białoszewskiego.
„Grochów, Grochów, przywołał obrazy w tym te dobrze zachowane w pamięci, ciekawie momentami karczemnie, mrocznie i tajemniczo, obrazowo, dziękuję.” Andrzej Bołdaniuk
Udział biorą uczestnicy cotygodniowych warsztatów teatralnych w Teatrze Akt.
Opieka artystyczna: Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz
Występują: Dorota Mrozowicka, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Mirek Barbachowski, Jarek Arkuszewski, Anna Ługowska, Marta Szuchnicka
Muzyka: Robert Jędrzejewski i Heniek Małolepszy
Światło: Krzysztof Skarżyński
Slajdy: Sylwia Zawadzka
wstęp wolny
Projekt współfinansuje m.st Warszawa.
2016-10-19 09:40:51Kwiaty zła Teatru Akt
Ostatnie tegoroczne prezentacje spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 28.10. i 30.10. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa
Ostatnie tegoroczne prezentacje spektaklu Teatru Akt Kwiaty zła inspirowane zbiorem wierszy francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 w dniach 28.10. i 30.10. o godz. 19.00. Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa wcześniejsza rezerwacja na kontakt@teatrakt.pl /
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Wydarzenia współfinansuje m.st Warszawa, wstęp wolny.
2016-09-07 22:05:07NA OBRZEŻACH.plener teatralny
W ramach IX pleneru teatralnego Na OBRZEŻACH organizowanego przez Teatr Akt pokażemy Sen kustosza. Spektakl odbędzie się 10 września / sobota/ o godz. 20.00 na Placu Jana Pawła II w Zielonce. Plener dofinansowany z budżetu Gminy Zielonka. Zapraszamy!
W ramach IX pleneru teatralnego Na OBRZEŻACH organizowanego przez Teatr Akt pokażemy Sen kustosza. Spektakl odbędzie się 10 września / sobota/ o godz. 20.00 na Placu Jana Pawła II w Zielonce. Plener dofinansowany z budżetu Gminy Zielonka. Zapraszamy!
2016-09-07 21:54:57Teatr Akt na Sztuce Ulicy
Na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy Teatr Akt zaprezentuje:
09.09 godz. 21.00 Ja gore / Park Szczęśliwicki /
11.09 godz. 19.00 Śmietnik / strefa dziecka w Parku Szczęśliwickim /
Na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Sztuka Ulicy Teatr Akt zaprezentuje:
09.09 godz. 21.00 Ja gore / Park Szczęśliwicki /
11.09 godz. 19.00 Śmietnik / strefa dziecka w Parku Szczęśliwickim /
2016-08-14 22:08:29Czarna Offca 2016
Dziewiąty przegląd zjawisk teatralnych Czarna Offca organizowany przez Teatr Akt odbędzie się w dniach 25 sierpnia-4 września 2016. W programie spektakle sceniczne i plenerowe / w tym cztery premiery teatralne, koncert i warsztaty pantomimy /.
Dziewiąty przegląd zjawisk teatralnych Czarna Offca organizowany przez Teatr Akt odbędzie się w dniach 25 sierpnia-4 września 2016. W programie spektakle sceniczne i plenerowe / w tym cztery premiery teatralne, koncert i warsztaty pantomimy /.
2016-07-15 14:33:36Teatro del Fuoco
29 i 30 lipca Teatr Akt wystąpi podczas Festiwalu Teatro del Fuoco w Palermo na Sycylii.
17 lipca Teatr Akt wystąpi podczas Festiwalu Mittelfest w Cividale del Friuli, jako częśc projektu Teatro del Fuoco.
2016-07-13 11:51:2129.ULICA w Krakowie
8 lipca Teatr Akt zagrał „Poza czasem” w Krakowie podczas Międzynarodowego Festiwalu 29.ULICA
…Nasze doznania wizualne i estetyczne zostały zaraz potem dodatkowo zintensyfikowane rewelacyjnym pokazem warszawskiego Teatru Akt, który jest niezależną grupą teatralną wywodzącą się z tradycji polskiej szkoły (...)
8 lipca Teatr Akt zagrał „Poza czasem” w Krakowie podczas Międzynarodowego Festiwalu 29.ULICA
…Nasze doznania wizualne i estetyczne zostały zaraz potem dodatkowo zintensyfikowane rewelacyjnym pokazem warszawskiego Teatru Akt, który jest niezależną grupą teatralną wywodzącą się z tradycji polskiej szkoły pantomimy. Tworzy swój własny język przekazu, a wpisane w charakterystykę teatru ulicznego sztuki gestu, obrazu plastycznego oraz teatru fizycznego uzupełnia elementami cyrku i tańca. Spektakl Poza czasem to swoista metafora podróży w czasie i przestrzeni. Dopracowane w każdym detalu, piękne i harmonijne, nawiązujące do stylu paryskiej bohemy z przełomu XIX i XX wieku widowisko, ukazuje w lekkiej, niezwykle pomysłowej formie wszystkie aspekty czasu. Świetne wykorzystanie koła – największego wynalazku człowieka, jako uniwersalnego rekwizytu symbolizującego płynący czas, podróż, ucieczkę do fantazji, iluzji. Piękna scenografia, barwne, wspaniałe kostiumy, precyzja wykonania, kunszt w każdym detalu, a to wszystko przy akompaniamencie muzyki, która tworzona jest na żywo w trakcie spektaklu. To dodatkowy, wielki atut tego show. Wszystko wysmakowane i dopracowane czaruje widza wprowadzając go w trans baśni, która zatrzymuje czas.
Ania Kańska Małachowska / nascenie.info
2016-06-14 09:07:32S3KTOR 2015
W piątek, 18 czerwca 2016 roku, w Zajezdni Tramwajowej na Woli odbyła się Gala nagrody S3KTOR. Licznie zgromadzeni goście poznali najciekawsze inicjatywy organizacji pozarządowych w 2015 roku. W kategorii Kultura i sztuka zwycięską inicjatywą okazała się Plaża Kozia Górka Teatru (...)
W piątek, 18 czerwca 2016 roku, w Zajezdni Tramwajowej na Woli odbyła się Gala nagrody S3KTOR. Licznie zgromadzeni goście poznali najciekawsze inicjatywy organizacji pozarządowych w 2015 roku. W kategorii Kultura i sztuka zwycięską inicjatywą okazała się Plaża Kozia Górka Teatru Akt. Inicjatywa ta to nie tylko teatralna inscenizacja i liczne działania plastyczne. To raczej środek do celu, którym jest przywrócenie mieszkańcom Warszawy miejsca, w którym można wypocząć nad stawem Kozia Górka na terenie Olszynki Grochowskiej.
TEATR AKT KALOS KAGHATOS 10.06.2016 GODZ. 21.00 ŁAZIEBNA 9
Widowisko plenerowe Teatru Akt odbywające się na styku dwóch dziedzin: teatru i sportu. Jedyny pokaz w 2016 roku, wstęp wolny.
Ideą spektaklu jest ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Charakterystyką gry jest konfrontacja z rzeczywistością, tak znamienna dla teatru ulicznego i piłki nożnej.
Teatr Akt w spektaklu plenerowym „Kalos kaghatos” sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny i dobry / realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna – zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami.
Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / sportu i sztuki /. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /.
Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną.
Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi.
Przedstawienie „Kalos kaghatos” dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa „Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.”
Premiera – 16 grudnia 2011 roku
Premiera plenerowa – 2012
Pomysł i koordynacja spektaklu – Marek Kowalski
Obsada – Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek
Obsługa techniczna – Adam Sztorc, Marek Kacprzak
Spektakl Kalos kaghatos jest kontynuacją sportowych inspiracji w działalności Teatru Akt.Powstał na podstawie happeningu Towarzystwa Sportowego Match Footballowy z 2008 roku w ramach Warszawskiej Ofensywy Teatralnej Czarna Offca.
Krótki film z happeningu Match Footballowy https://www.youtube.com/watch?v=j9SZ823LgKU
Prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
Pokazy 28 i 29 maja o godz. 19.00 w Teatrze Akt, Łaziebna 9
Kontynuacja prezentacji ubiegłorocznego Grochowa Grochowa, części zwanej Budą jarmarczną. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru, idei budy jarmarcznej, łączącej metafizykę z jarmarkiem dnia codziennego. Przywołujemy obrazy dzieciństwa
Pokazy 28 i 29 maja o godz. 19.00 w Teatrze Akt, Łaziebna 9
Kontynuacja prezentacji ubiegłorocznego Grochowa Grochowa, części zwanej Budą jarmarczną. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru, idei budy jarmarcznej, łączącej metafizykę z jarmarkiem dnia codziennego. Przywołujemy obrazy dzieciństwa i młodości minionego Grochowa, Grochowa z okruchami tekstów literackich Wyspiańskiego, Stachury, Stasiuka i Białoszewskiego.
Udział biorą uczestnicy cotygodniowych warsztatów teatralnych w Teatrze Akt.
Opieka artystyczna: Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz
Występują: Magda Jakubow, Dorota Mrozowicka, Mirella Kurkowska,Hania Jabłońska, Monika Kowalska, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Mirek Barbachowski, Jarek Arkuszewski, Andżelika Walaszek-Pokora, Anna Ługowska
Muzyka: Robert Jędrzejewski i Heniek Małolepszy
Slajdy: Sylwia Zawadzka
wstęp wolny
2016-05-12 20:20:23Grochów Gocław
21 maja godz. 21.00 w Teatrze Akt, Łaziebna 9
GROCHÓW GOCŁAW to plenerowe wydarzenie kulturalne przygotowane specjalnie z okazji 100-lecia przyłączenia Grochowa i Gocławia do miasta Warszawy. W widowisku wezmą udział artyści związani z tą okolicą poprzez zamieszkanie, bądź miejsce
GROCHÓW GOCŁAW to plenerowe wydarzenie kulturalne przygotowane specjalnie z okazji 100-lecia przyłączenia Grochowa i Gocławia do miasta Warszawy. W widowisku wezmą udział artyści związani z tą okolicą poprzez zamieszkanie, bądź miejsce prowadzenia działalności artystycznej- Teatr Akt, Folklor Miejski oraz Grupa Grochów Grochów.
Projekt Grochów Gocław współfinansuje m.st Warszawa-Dzielnica Praga-Południe.
2016-04-24 13:39:57Majówka ze Sztuką Obrzeży
W ramach Sztuki Obrzeży podczas majowego weekendu Teatr Akt zaprasza na spektakle plenerowe i sceniczne: Poza czasem 30 kwietnia godz. 20.00 Płonące laski 4 1 maja godz. 20.00 Kwiaty zła 2,3 maja godz. 19.00
W ramach Sztuki Obrzeży podczas majowego weekendu Teatr Akt zaprasza na spektakle plenerowe i sceniczne: Poza czasem 30 kwietnia godz. 20.00 Płonące laski 4 1 maja godz. 20.00 Kwiaty zła 2,3 maja godz. 19.00
Teatr Akt Łaziebna 9
Na spektakle plenerowe wstęp wolny, na Kwiaty zła bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklem.
Sztuka Obrzeży to prezentacje sztuki teatralnej powstającej poza dominującymi trendami w teatrze instytucjonalnym i tzw. offowym. W ramach programu kontynuujemy prezentacje Teatru Akt w dziedzinie teatru ulicznego, plenerowego i plastycznego na scenie. Miejscem działalności kulturalnej jest obrzeże dużego miasta / Olszynka Grochowska /, teren o doniosłym znaczeniu historycznym, dla którego podjęcie funkcji kulturalnej stanowiłoby szansę dalszego rozwoju.
Pokazy 23 i 24 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Akt, Łaziebna 9
Kontynuacja prezentacji ubiegłorocznego Grochowa Grochowa, części zwanej Budą jarmarczną. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru, idei budy jarmarcznej, łączącej metafizykę z jarmarkiem dnia codziennego. Przywołujemy obrazy dzieciństwa
Pokazy 23 i 24 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Akt, Łaziebna 9
Kontynuacja prezentacji ubiegłorocznego Grochowa Grochowa, części zwanej Budą jarmarczną. Próba dotarcia do tkanki pierwotnej teatru, idei budy jarmarcznej, łączącej metafizykę z jarmarkiem dnia codziennego. Przywołujemy obrazy dzieciństwa i młodości minionego Grochowa, Grochowa z okruchami tekstów literackich Wyspiańskiego, Stachury, Stasiuka i Białoszewskiego.
Udział biorą uczestnicy cotygodniowych warsztatów teatralnych w Teatrze Akt.
Opieka artystyczna: Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz
Występują: Magda Jakubow, Dorota Mrozowicka, Mirella Kurkowska,Hania Jabłońska, Monika Kowalska, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Mirek Barbachowski, Jarek Arkuszewski
Muzyka: Robert Jędrzejewski i Heniek Małolepszy
Slajdy: Sylwia Zawadzka
wstęp wolny
2016-04-19 09:53:11Ziemia Kozia Górka
22 kwietnia 2016 godz. 20.00 Plaża Kozia Górka, ul. Łaziebna
Ziemia Kozia Górka to wieczorne widowisko plenerowe zlokalizowane na plaży przy stawie Bałki na warszawskiej Olszynce Grochowskiej. Wydarzenie inspirowane świętem odradzającego się życia będzie kierowało uwagę na Ziemię, jako nasze
22 kwietnia 2016 godz. 20.00 Plaża Kozia Górka, ul. Łaziebna
Ziemia Kozia Górka to wieczorne widowisko plenerowe zlokalizowane na plaży przy stawie Bałki na warszawskiej Olszynce Grochowskiej. Wydarzenie inspirowane świętem odradzającego się życia będzie kierowało uwagę na Ziemię, jako nasze wspólne dobro. W dziedzinie artystycznej będzie współdziałaniem ludzi teatru i muzyki / Teatr Akt i Afro-Biba / , którzy w przestrzeni zielonej spróbują przypomnieć o związkach z naszą planetą. Powstanie widowisko będące nową propozycją dla widzów, wykorzystujące naturalną scenerię Plaży Kozia Górka.
2016-04-13 01:09:43Kwiaty zła w kwietniu
Prezentacje spektaklu Teatru Akt inspirowana zbiorem wierszy Kwiaty zła francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
Pokazy odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9
Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami / możliwa rezerwacja na teatrakt@teatrakt.pl
Poezja Charlesa Baudelaire’a, głównie zbiór Kwiaty zła,
wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy. Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenie u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie, na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebne jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski,Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Spektakl Kwiaty zła prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
2016-04-06 13:40:14Teatr Akt w Belgii
Teatr Akt weźmie udział w festiwalu De Gevleugelde Stad Ieper / City of Wings Ypres w Belgii. W dniach 8-10 kwietnia zaprezentujemy: Poza czasem / spektakl uliczny / oraz Podróżników / happening /. Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa
Teatr Akt weźmie udział w festiwalu De Gevleugelde Stad Ieper / City of Wings Ypres w Belgii. W dniach 8-10 kwietnia zaprezentujemy: Poza czasem / spektakl uliczny / oraz Podróżników / happening /. Projekt współfinansuje miasto st. Warszawa
Do 30 kwietnia można głosować na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową. W dziedzinie kultury i sztuki nominację uzyskała Plaża Kozia Górka wykreowana przez Teatr Akt. Chcielibyśmy zgarnąć nagrodę mieszkańców, więc głosujcie na nas w kategorii kultury i sztuki http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor2015/ .
Do 30 kwietnia można głosować na najlepszą warszawską inicjatywę pozarządową. W dziedzinie kultury i sztuki nominację uzyskała Plaża Kozia Górka wykreowana przez Teatr Akt. Chcielibyśmy zgarnąć nagrodę mieszkańców, więc głosujcie na nas w kategorii kultury i sztuki http://ngo.um.warszawa.pl/konkurs-sektor2015/ .
2016-03-21 21:15:47Grochowski Teatr Akt
GROCHÓW, GROCHÓW BUDA JARMARCZNA to kontynuacja cyklu spotkań warsztatowych z zakresu teatru dla młodzieży i dorosłych z 2015 roku. Spotkania we wtorki o godz. 19.00. W kwietniu do grupy mogą dołączyć nowi uczestnicy, wstęp wolny.
Spotkania skoncentrowane będą na przybliżeniu (...)
GROCHÓW, GROCHÓW BUDA JARMARCZNA to kontynuacja cyklu spotkań warsztatowych z zakresu teatru dla młodzieży i dorosłych z 2015 roku. Spotkania we wtorki o godz. 19.00. W kwietniu do grupy mogą dołączyć nowi uczestnicy, wstęp wolny.
Spotkania skoncentrowane będą na przybliżeniu twórczości wybitnego twórcy teatru Tadeusza Kantora, jego inspiracji i sposobu uprawiania teatru. Poszukiwać będziemy „teatru wzruszeń”, jednocześnie metafizycznego i jarmarcznego bliskiego życiu, który będzie odpowiedzią na tęsknotę współczesnego widza. Kantorowską koncepcję cielesności, roli aktora, ruchu i rytmu wzbogacimy o metody teatru ruchu i pantomimy. Spotkania prowadzić będą Tomasz Musiałowicz i Marek Kowalski z Teatru Akt oraz gościnnie Elżbieta Rojek / ex Gardzienice i Teatr Chorea / i Roman Woźniak / Teatr Academia /. Cykle spotkań warsztatowych przeplatane będą pokazami spektaklu GROCHÓW GROCHÓW BUDA JARMARCZNA / 10 prezentacji w 2016 roku /.Partytura działań krążyć będzie wokół wydarzeń historycznych, utworów literackich i opowieści związanych z tą częścią Warszawy / powstanie listopadowe, obóz jeniecki, areszt śledczy, gwara grochowska /, jak i osobistymi wspomnieniami uczestników warsztatów.
Zapraszamy uczestników zeszłorocznych spotkań oraz wszystkie zainteresowane osoby / młodzież, dorośli /.
Pierwsze spotkanie w dniu 22.03.2016 o godz. 19:00 w Teatrze Akt na Łaziebnej 9, następne 29.03, 5,12,19,26.04
„Zanim nie zniknie jeszcze pamięć i obraz tej sceny, a biedny Pierrot nie oddali się na zawsze- pragnę powiedzieć coś, co może najgłębiej i po prostu określi moją drogę do teatru. Po wielu etapach i walkach widzę dzisiaj moją przebytą drogę dość jasno, i rozumiem, dlaczego tak uparcie odmawiałem statusu oficjalności i instytucjonalności. Albo raczej – dlaczego tak uparcie odmawiano mi i mojemu teatrowi przywilejów i warunków wypływających z tych pozycji socjalnych. Ponieważ to była zawsze Buda Jarmarczna.”
T. Kantor
2016-03-21 21:02:17Kwiaty zła w Teatrze Akt
Premiera spektaklu Teatru Akt inspirowana zbiorem wierszy Kwiaty zła francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
Pokazy odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 18.03.2016 godz. 20.00
19.03.2016 godz. 19.00
20.03.2016 godz. 19.00
Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami.
Premiera spektaklu Teatru Akt inspirowana zbiorem wierszy Kwiaty zła francuskiego poety Charlesa Baudelaire’a.
Pokazy odbędą się w Teatrze Akt, ul. Łaziebna 9 18.03.2016 godz. 20.00
19.03.2016 godz. 19.00
20.03.2016 godz. 19.00
Bilety w cenie 20zł dostępne przed spektaklami.
Poezja Charlesa Baudelaire’a / głównie zbiór Kwiaty zła /wzbogacona o teatralne środki wyrazu i ekspresji artystycznej będzie próbą ukazania piękna w rzeczach, które na pierwszy rzut oka piękne nie są. Wizje spektaklu odzwierciedlą poszukiwanie sensu sztuki, roli artysty w odkrywaniu sacrum, odkrywanie absolutnego piękna w świecie „spleenu i ideału” poety. Wrażenia artystyczne dopełni lokalizacja miejsca przedstawień / siedziba Teatru Akt na zapuszczonych terenach Olszynki Grochowskiej /, współgrająca z turpistyczną poetyką wierszy . Punktem wyjścia spektaklu będzie zdarzenia u schyłku życia Charlesa Baudelaire’a, kiedy w marcu 1866 roku upada w kościele Saint-Loup w Namur w Belgii. Następstwem tego wypadku jest częściowy paraliż i niewyraźna mowa z zachowaniem jasności umysłu. Ta egzystencja ciągnie się jeszcze rok w zakładzie leczniczym w Paryżu. Rok z życia Baudelaire’a to cierpienie na które można spojrzeć przez pryzmat twórczości; „Cierpi pan to prawda; ale kto wie , czy to cierpienie nie stworzy pańskiej wielkości i czy nie jest panu równie potrzebna jak innym-szczęście” / wypowiedź Madame Cosmelly z noweli Panna Fanfarlo/.
Kreacja zespołowa Teatru Akt
Występują: Agnieszka Musiałowicz, Marta Suzin, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński
Kompozycja muzyki: Robert Jędrzejewski
Światło: Adam Sztorc
Dźwięk: Heniek Małolepszy
Kurator spektaklu: Marek Kowalski
Premiera spektaklu Kwiaty zła prezentowana w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.
W 2016 roku podczas Sztuki Obrzeży odbędą się kolejne prezentacje Kwiatów zła.