Przejdź do głównej treści
← Powrót

Grochów Grochów Pegaz dęba

Grochów Grochów Pegaz dęba fot. Sylwia Zawadzka

Dwa następne spektakle oparte na panopticum poetyckim Pegaz dęba w wykonaniu Grochowa Grochowa po premierze w dniu 27 listopada 2021.

Odbędą się w dniach 12 i 13 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Akt przy Łaziebnej 9.

Grochów Grochów to grupa teatralna, która powstała w 2015 roku podczas warsztatów prowadzonych w Teatrze Akt. W dorobku pięć spektakli scenicznych prezentowanych głównie przy ulicy Łaziebnej 9

Rękopis książki Pegaz dęba Julian Tuwima przeleżał sześć wojennych lat w wypchanej papierami walizce. Poprzez całkowitą absurdalność i nieprzydatność poznawanie Pegaza dęba jest piękne i urzekające; Julian Tuwim zbiera i kumuluje wszystkie dziwaczne pomysły dotyczące słowa.

Dostępujemy wiedzy mistycznej i tajemnej: język pierwotny człowieka uważał Tuwim za najbliższy poetyckiego, więc poszukiwanie źródeł słowa było próbą dotarcia do słowa żywego.

To bunt przeciw logice, kpina ze zdrowego rozsądku wynikająca z odwiecznego pragnienia odkształcania rzeczywistości: „żeby było inaczej, wbrew”, z buntu przeciw martwym formom, współczesnym układom życia zbiorowego, zuniformizowanemu społeczeństwu.

Grochów Grochów próbuje trawestować Pegaza dęba na język ruchu połączony z dźwiękiem i słowem. Wykonawcy czerpią z tego ogromnego panoptikum inspirujące wątki na styku różnych dziedzin sztuki. Poprzez poszukiwania docierają do nowych znaczeń, do nowych tajemniczych treści, do zagubionych sensów. Kształtują swój świat z wyobraźni, pozostający w opozycji do zdrowego rozsądku.

Grochów Grochów nie uznaje istniejącego stanu rzeczy, zastanej rzeczywistości.

A Pegaz jak to Pegaz: jest zwierzęciem niesfornym i często bryka.

Dokąd zabiorze nas natchnienie, skoro kopyta wierzgają, a skrzydła unoszą w górę ?

Do gwiazd jest bliżej niż krok!

Występują: Aleksandra Dymowska, Anna Dymowska, Anna Golińska, Mirella Kurkowska, Anna Ługowska, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Mirek Barbachowski, Mariusz, Kaleta, Marek Kowalski

Muzyka: Robert Jędrzejewski

Pegazopis: Marek Kowalski

Opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz

Wstęp wolny, mile widziana donacja na siano dla Pegaza.

https://teatrakt.pl/edukacja/

https://www.facebook.com/teatr.grochow.grochow

http://nakoziejgorce.manifo.com/grochow-grochow

Spektakl Pegaz dęba realizowany w ramach projektu Grochów Grochów współfinansowanego przez m.st Warszawę.