Przejdź do głównej treści
← Powrót

Grochów Grochów Sted go

22904710_876699045831120_678607484706097072_o

15 kwietnia godz. 16.00 i 19.00 Łaziebna 9

Kolejne spektakle Sted go grupy GROCHÓW GROCHÓW, która zaczęła swoją działalność przy Teatrze Akt w 2015 roku.

Dalsze poszukiwania w dziedzinie teatru ruchu i szukanie kontekstów lokalnych doprowadziły grupę teatralną Grochów Grochów do twórczości Edwarda Stachury.

Poeta, pisarz, pieśniarz i wędrowiec przez wiele lat związany był z Grochowem, aczkolwiek czuł się obywatelem świata i jego ojczyzną mogła być Polska, Francja, a nawet Meksyk / sted to po norwesku miejsce, miasto tam, gdzie Stachura był, tam było jego miejsce /. W swojej twórczości zadawał pytanie o sens życia, twórczości. Według niego, poezja zmierzająca ku prawdzie musi być dopełniona życiem, powinna się urzeczywistniać poza kartką papieru i rzędami wersów. Wszelka poezja pisana jest poezją abstrakcyjną, poezja konkretna to poezja niepisana, po prostu całe życie. Stąd może przekonanie Stachury, że poezja urzeczywistnia się nie tylko za pomocą słowa, ale także tańca, ruchu, muzyki. Wymagał, by słowo przechodziło na drugą stronę i stawało się ciałem: żywym lub martwym. To jego maksymalne, nieumiarkowane i zachłanne ?zaglądanie pod powierzchnię?, cudne manowce, widok nad widoki, zjawa realna, biała lokomotywa, kropka nad ypsylonem, cała jaskrawość, gałązka jabłoni to było poszukiwanie swojego miejsca na ziemi, którą tak opiewał swoim pisaniem.

Poszukiwania doprowadziły go do stopniowej depersonalizacji zarówno w twórczości, jak i w życiu. To droga rozmowy ze swoim sobowtórem, swojego pomniejszania, by sobą nie przesłaniać i zobaczyć więcej, doprowadzenia do bezosobowego ?się?, zastąpienia ?człowieka-Ja przez człowieka-Nikt, doprowadzająca do przemiany świadomości i przekroczeniu egoizmu poprzez zatracenie. Jego teksty dowodzą niezłomności, nie zmieni może świata, ale i świat go nie zmieni.

Skazany na męki nie do wytrzymania, nie do udźwignięcia przez żadnego ze śmiertelnych mówi nam ? Byli tacy, co rodzili się. Byli tacy, co umierali. Byli też i tacy, którym to było mało. ?

Grochów Grochów nie zachłyśnie się słowami, nie są one nigdy tym, co próbują opisać.

W dużej mierze obraz i ruch będzie opisem nieśmiertelnego życia.

Komu w drogę, temu teraz.

Niech żyje życie!

prapremiera 26.11.2017 godz. 16.00

premiera 26.11.2017 godz. 19.00

występują: Anna Ługowska, Dorota Mrozowicka, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Marek Wasilewski, Marta Szuchnicka, Mirek Barbachowski, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska

muzyka: Robert Jędrzejewski

światło: Krzysztof Skarżyński

stedopis: Marek Kowalski

opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz

wstęp wolny, rezerwacje kontakt@teatrakt.pl

Spektakl Sted go realizowany w ramach projektu Grochów Grochów współfinansowanego przez m.st Warszawę.