Przejdź do głównej treści
← Powrót

Kalos kaghatos w Teatrze Akt

TEATR AKT KALOS KAGHATOS 10.06.2016 GODZ. 21.00 ŁAZIEBNA 9

kalos kaghatos 800x600

Widowisko plenerowe Teatru Akt odbywające się na styku dwóch dziedzin: teatru i sportu. Jedyny pokaz w 2016 roku, wstęp wolny.

Ideą spektaklu jest ukazanie wspólnego dla sztuki i sportu fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Charakterystyką gry jest konfrontacja z rzeczywistością, tak znamienna dla teatru ulicznego i piłki nożnej.

Teatr Akt w spektaklu plenerowym ?Kalos kaghatos? sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny i dobry / realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna ? zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami.
Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / sportu i sztuki /. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /.

Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną.

Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi.

Przedstawienie ?Kalos kaghatos? dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa ?Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.?

Premiera ? 16 grudnia 2011 roku

Premiera plenerowa ? 2012

Pomysł i koordynacja spektaklu ? Marek Kowalski

Obsada ? Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek

Obsługa techniczna ? Adam Sztorc, Marek Kacprzak

Spektakl Kalos kaghatos jest kontynuacją sportowych inspiracji w działalności Teatru Akt.Powstał na podstawie happeningu Towarzystwa Sportowego Match Footballowy z 2008 roku w ramach Warszawskiej Ofensywy Teatralnej Czarna Offca.
Krótki film z happeningu Match Footballowy
https://www.youtube.com/watch?v=j9SZ823LgKU

Prezentowany w ramach Sztuki Obrzeży współfinansowanej przez m.st Warszawa.