Przejdź do głównej treści
← Powrót

Majówka teatralna

Majówka teatralna to plenerowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się cyklicznie na terenie Dzielnicy Praga-Południe od 2013 roku. W programie edycji 2022 znajdą wydarzenia z kręgu teatru ulicznego i plenerowego.
Zaprezentuje się Teatr Akt z akcją Podróżnicy i spektaklem plenerowym Poza czasem.
Ideą całego wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru ulicznego mieszkańcom Grochowa, Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt i zaprzyjaźnionych artystów w nowej lokalizacji i popularyzacja twórczości kwitnącej na grochowskiej Koziej Górce.
Działania w plenerze zgodnie z zasadą teatru ulicznego- egalitarnością – skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury / działania w plenerze wstęp wolny /.
Majówka teatralna 2022 wydarzy się w Parku Polińskiego i w Teatrze Akt. Spektakl na Dziedzińcu Teatru Akt będzie jedynym pokazem plenerowym w 2022.Majówkę teatralną współfinansuje m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe.
Organizator: Teatr Akt

Wstęp wolny
Zajrzyj do nas koniecznie!

Program Majówki teatralnej:

20 maja ( piątek ) godz. 18.00 akcja Podróżnicy Park Polińskiego
21 maja ( sobota ) godz. 20.30 spektakl plenerowy Poza czasem Dziedziniec Teatru Akt przy Łaziebnej 9


PODRÓŻNICY
Spektakl stanowi połączenie happeningu, teatru wizualnego, pantomimy i tańca, ponadto wykorzystuje specyficzne walory przestrzeni, w której się odbywa.
To propozycja wyruszenia razem z aktorami w symboliczną podróż. Tego typu zjawisko teatralne jest niezwykle popularne w Europie jako ?walking act?. Zachęca do włączenia się w akt twórczy przypadkowych widzów, zaskakuje, prowokuje do wspólnych działań inspirowanych przez aktorów. Nie cel lecz droga jest istotą podróży, choć właściwy kierunek i szlachetny cel mogą być wartością dodaną. Kiedy wyrusza się w drogę, nic nie pozostaje już takie samo. Spotkanie z drugim człowiekiem oraz doświadczenie przemijania stwarzają szansę zatrzymania i dostrzeżenia każdego, najistotniejszego momentu naszego życia.?Gdybym tylko mógł cofnąć czas i jeszcze raz poczuć, jak obejmują mnie ramiona rzeczywistości? Jim Morrison.Czas trwania ? 60 minut
Kuratorzy projektu ? Agnieszka i Tomasz Musiałowicz

POZA CZASEM
To metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w nieznane, w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.Istotą podróży jest droga, a nie dotarcie do celu.Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

Reżyseria ? Agnieszka Musiałowicz i zespół
Scenografia ? Tomasz Musiałowicz, Hektor Werios
Muzyka grana na żywo ? Dominik StrycharskI
Reżyseria świateł – Adam Sztorc
Występują – Agnieszka Musiałowicz, Karolina Banaszek, Katarzyna Stefanowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk, Marek Kowalski, Maciej Musiałowicz, Krzysztof Skarżyński

?.to spektakl dobry dla wszystkich spragnionych wrażeń i refleksji nad tempem własnego życia, czy realizacji własnych marzeń . Teatr ruchu może powiedzieć niekiedy więcej niż mówią słowa, więc każdy zapewne po spektaklu pokusi się o własną fantastyczną interpretacje do czego skłania bogactwo używanych przez aktorów środków wyrazu i inspirujący scenariusz.?Aktorzy w swoim nowym pokazie w pomysłowy i lekki sposób ukazują wszystkie aspekty czasu. Wskazują też drogę ucieczki od szarej i często monotonnej rzeczywistości. Ucieczki do niczym nieskrępowanego świata fantazji.?

?dopracowany w każdym calu, na uznanie zasługuje pod każdym względem kostiumowym i aktorskim, a szczególnie muzycznym.?

to niezwykłe uliczne przedstawienie posiadające wszystkie walory, o jakich w teatrze granym w przestrzeni miejskiej można tylko zamarzyć?

Całość widowiska jest bezbłędnie przemyślana. Prosta, lecz zarazem idealna dekoracja nie rozprasza widza i pozwala w pełni docenić grę i kunszt aktorów. Uwagę przykuwają też dobrane po mistrzowsku rekwizyty, porażające swoją prostotą, są one zarazem wyszukane.?

Muzykę zostawiam na koniec. Jest tworzona na żywo podczas trwania spektaklu. Pomysł genialny. Dzięki temu całe przedstawienie ma swój niepowtarzalny i nietuzinkowy urok. Można mieć nawet wrażenie, że jest się na dobrym koncercie muzyki alternatywnej ?

Zdjęcia z Majówki teatralnej autorstwa Mirka Barbachowskiego.