Przejdź do głównej treści
← Powrót

Majówka teatralna na Grochowie

531614_422281661151901_1032513479_n

19 maja 2018 Park Polińskiego od ul. Szaserów

17.00 ? 18.00 – Piłka jest okrągła – happening Teatru Akt
18.30 ? 20.30 ? Animacje teatralne
21.00 ? 22.00 ? Kalos kaghatos – spektakl Teatru Akt
Projekt współfinansuje Urząd Miasta Stołecznego Warszawa Dzielnica Praga-Południe
wstęp wolny

Majówka teatralna to cykliczne prezentacje spektakli plenerowych Teatru Akt dla mieszkańców Grochowa i Warszawy. W tym roku plener odbędzie się 19 maja w Parku im. Józefa Polin?skiego. Ideą całego widowiska odbywającego się na styku sztuki i sportu będzie ukazanie wspólnego dla teatru i piłki nożnej fenomenu gry, dzięki któremu możemy przenieść się do innej rzeczywistości, poszukiwać nowych przestrzeni. Nawiązywać będziemy do tradycji początków powstawania futbolu na ziemiach polskich / czasy niepodległości to początek rozwoju takich warszawskich klubów jak np. RKS Orzeł-1922 /.
W ramach wydarzenia Teatr Akt zaprezentuje happening „Piłka jest okrągła”, następnie zaprosi całe rodziny do zabaw i animacji pantomimiczno-kuglarskich, a na koniec zagra wieczorny spektakl „Kalos kaghatos”.

PIŁKA JEST OKRĄGŁA
Tytuł nawiązuje do powiedzenia najbardziej znanego i lubianego trenera sportowego w Polsce-Kazimierza Górskiego. Wszystko, z czym styka się ludzki umysł, od kamienia po inną osobę, może stać się przedmiotem kultu, magicznych działań, wierzeń, obrzędów, zaklęć, gdyż tak wielka i nieograniczona jest myśl i fantazja ludzka. Zwykły przedmiot w postaci piłki może stać się łącznikiem z bogami i środkiem porozumiewania z innymi ludźmi. Zwykła polska rodzinkanka / grochowska / przemierza plac tocząc olbrzymią piłkę, czarno-białą biedronkę, zachowując się przy tym, jak na stadionie.

ANIMACJE TEATRALNE
Na dwie godziny Park Polińskiego stanie się areną niespodziewanych zdarzeń, improwizacji opartych na pantomimie, kontakcie z widzem i improwizacji. Wykorzystane zostanie naturalne otoczenie parku z jego terenem, atmosferą i roślinnością.

KALOS KAGHATOS
Teatr Akt w spektaklu plenerowym ?Kalos kaghatos? sięga do antycznej tradycji łączenia widowisk artystycznych ze sportowymi. Starogrecki wzór kulturowy kalos kaghatos/ piękny i dobry / realizuje ideał człowieka odznaczającego się harmonijną pełnią zalet duszy i ciała. Liczyła się nie tylko wygrana, ale postawa moralna ? zmaganie nie tylko z rywalami, ale i z własnymi słabościami. Projekt spektaklu wychodzi naprzeciw oczekiwaniom społecznym i łączy ze sobą dość odległe środowiska / sportu i sztuki /. Przełamie bariery pomiędzy tak zdawałoby się dalekimi dziedzinami ludzkiej aktywności, zbliży je do siebie i odmieni sposób postrzegania: sport może być sztuką, sztuka dla sportu. W sferze środków wyrazu będzie połączeniem różnych dziedzin artystycznej ekspresji / teatr uliczny z elementami pantomimy i teatru ruchu, tańca, wideoartu, plastyki, wzbogaconymi o uteatralizowane formy aktywności piłkarskiej /. Bezpośrednią inspiracją widowiska są sceny z boiska, przetworzone w wizję teatralną. Fragmenty treningu piłkarskiego, zdarzenia meczowe zostały zmodyfikowane według metod, którymi posługuje się teatr ruchu i tańca. Postacie piłkarzy, kibiców, sędziego są punktem wyjścia do rozważań nad kondycją fizyczną i psychiczną człowieka, a także pokazują fenomen futbolu, jako środka porozumienia między ludźmi. Przedstawienie ?Kalos kaghatos? dotyczące najpopularniejszej dyscypliny sportowej w Polsce spotęguje emocje, starania piłkarzy ukaże w nieco szerszym wymiarze kulturowym i zweryfikuje aktualność sentencji A. Camusa ?Wszystko, co na pewno wiem o moralności, o obowiązkach człowieka, zawdzięczam piłce nożnej.?
Pomysł i koordynacja projektu ? Marek Kowalski
Obsada ? Marta Suzin, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz, Janusz Porębski, Krzysztof Skarżyński, Karolina Banaszek
Obsługa techniczna ? Adam Sztorc, Heniek Małolepszy