Przejdź do głównej treści
← Powrót

Premiera spektaklu ?Pegaz Dęba?

Premiera Pegaza dęba w wykonaniu trupy Grochów Grochów w dniu 27 listopada o godz. 16.00 i 19.00 w Teatrze Akt przy Łaziebnej 9.Rękopis książki Pegaz dęba Julian Tuwima przeleżał sześć wojennych lat w wypchanej papierami walizce.
Poprzez całkowitą absurdalność i nieprzydatność poznawanie Pegaza dęba jest piękne i urzekające;
Julian Tuwim zbiera i kumuluje wszystkie dziwaczne pomysły dotyczące słowa.
Dostępujemy wiedza mistycznej i tajemnej: język pierwotny człowieka uważał Tuwim za najbliższy poetyckiego; poszukiwanie źródeł słowa było więc próbą dotarcia do słowa żywego.
To bunt przeciw logice, kpina ze zdrowego rozsądku wynika z odwiecznego pragnienia odkształcania rzeczywistości: ?żeby było inaczej, wbrew?, z buntu przeciw martwym formom, współczesnym układom życia zbiorowego, zuniformizowanemu społeczeństwu.?A czym jest cała poezja? Jednym wielkim krzykiem o jakieś inaczej?
Tertulianowe ?wierzę, ponieważ to absurd? (credo, quia absurdum) jest jednym z najpiękniejszych i najmądrzejszych zdań, jakie człowiek na ziemi powiedział. 2×2=4 to śmierć, urząd, kolejka (ogonek), stempelek, zając (z czym? oczywiście z buraczkami) świństwo, gazeciarstwo i mieszczaństwo. Nadzieja zaś, że gdzieś bardzo daleko jest czy będzie taki ląd lub godzina (na rogu świata i nieskończoności ).
Polega ona na przeciwstawieniu współczesności ? mitu powrotu, kultowi zdania ? kultu słowa, racjonalizmowi ? szaleństwa, powadze ? zabawy.
Grochów Grochów próbuje trawestować Pegaza dęba na język ruchu połączony z dźwiękiem i słowem. Wykonawcy czerpią z tego ogromnego panoptikum inspirujące wątki na styku różnych dziedzin sztuki. Poprzez poszukiwania docierają do nowych znaczeń, do nowych tajemniczych treści, do zagubionych sensów. Kształtują swój świat z wyobraźni, pozostający w opozycji do zdrowego rozsądku.
Grochów Grochów nie uznaje istniejącego stanu rzeczy, zastanej rzeczywistości.A Pegaz jak to Pegaz: jest zwierzęciem niesfornym i często bryka.
Dokąd zabiorze nas natchnienie, skoro kopyta wierzgają, a skrzydła unoszą w górę ?
Do gwiazd jest bliżej niż krok!Występują: Aleksandra Dymowska, Anna Dymowska, Anna Golińska, Katarzyna Piskała, Mirella Kurkowska, Monika Kowalska, Anna Ługowska, Dominik Muraszko, Heniek Małolepszy, Mirek Barbachowski, Mariusz Kaleta, Marek Kowalski
Muzyka: Robert Jędrzejewski
Pegazopis: Marek Kowalski
Opieka artystyczna: Marek Kowalski, Tomasz Musiałowicz
Światło: Krzysztof SkarżyńskiSpektakl Pegaz dęba realizowany w ramach projektu Grochów Grochów współfinansowanego przez m.st Warszawę.