Przejdź do głównej treści
← Powrót

Weekend z Unią Teatrem Niemożliwym

cats2

Zapraszamy na spektakle warszawskiej Unii Teatru Niemożliwego do siedziby Teatru Akt na Koziej Górce/Olszynce Grochowskiej przy ulicy Łaziebnej 9. W weekend 2-4 grudnia obejrzymy trzy przedstawienia Unii, w tym jedno w kooperacji z twórcami ze Słowacji.
W programie:
2 grudnia godz. 18.00 i 19.00 – Drugi pokój
3 grudnia godz. 16.00 i 19.00 – Oskar
4 grudnia godz. 15.00 i 17.00 – Opcje życia
Prezentacje współfinansuje m.st Warszawa.
wstęp wolny

Zespół współpracuje ze sobą od 20 lat, zajmuje się głównie teatrem lalek dla dorosłych. Przy czym termin ?lalka? rozumie nie tylko jako twór homoidalny ale także znak, symbol, jakąkolwiek ożywioną materię na scenie. Wśród twórców Teatru są reżyserzy, scenografowie, muzycy, aktorzy, wielokrotnie obdarzani nagrodami i stypendiami m.in. przez ministra kultury oraz festiwale.

Spektakle Teatr prezentował w: Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czechach, Czechosłowacji, Estonii, Finlandii, Francji, Niemczech, Rosji, Słowacji, Szwecji, Turcji, USA, Włoszech i Wielkiej Brytanii uzyskując wiele nagród indywidualnych i zbiorowych (np. PIERROT 2000 ? nagroda zbiorowa za poszukiwanie nowych nurtów i indywidualna dla kompozytora muzyki).

Oprócz działalności stricte teatralnej zespół organizuje: koncerty, wystawy, warsztaty. Od dwóch lat także Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.

Autor inscenizacji Marek b.Chodaczyński, parokrotnie był nagradzany m.in. ?za kształt teatralny przypowieści prof. Leszka Kołakowskiego? uznany przez miesięcznik ?TEATR? za jeden z najlepszych spektakli teatru lalek w Polsce. Członkowie Unii Teatr Niemożliwy wielokrotnie byli stypendystami Ministra Kultury oraz laureatami jego nagród. W 2006 roku medalem Gloria Artis odznaczony został prezes stowarzyszenia, a w 2007 roku większość członków założycieli otrzymało medale Gloria Artis lub odznaczenia Zasłużony dla Kultury Polskiej.

„Drugi Pokój – impresja według Zbigniewa Herberta ”

Inscenizacja i reżyseria: Dorota Anna Dąbek
Skróty tekstowe: Wojciech Olejnik i Dorota Anna Dąbek
Nad spektaklem, wiedzeni ręką doświadczonego reżysera: Doroty Anny Dąbek, pracowali debiutujący na deskach sceny i młodzi artyści:
Grzegorz Małkowski – muzyk, autor i wykonawca muzyki,
Tomasz Taracha – fotograf, autor scenografii,
Piotr Stec – adept sztuki lalkarskiej.
Spektakl Drugi Pokój – impresja według Zbigniewa Herberta to przedstawienie łączące dwa różne języki sztuki – sztukę teatru z szeroko rozumianą sztuką fotografii.
Dwie przestrzenie, w których główną rolę odgrywają czarno – białe obrazy ukazujące zwykłą nużącą codzienność w poetycko – nastrojowej interpretacji.
Dwa czasy, które mimo swej równoległości płyną w innym rytmie.
Oszczędne słowo, warstwa muzyczna spektaklu, budują niezwykłą atmosferę tworząc precyzyjną konstrukcję dramatu scenicznego opartą na słuchowisku radiowym .
W spektaklu nie ma miejsca na budowanie psychologiczne postaci, tę warstwę pozostawiono widzowi, który przez swoją obecność staje się bezimiennym obserwatorem, (może sąsiadem?) uczestniczącym w zdarzeniach.

„Oskar”
Reżyseria: Petronela Dusova, Dorota Anna Dąbek
Scenografia: Eva Farkasova
Muzyka: Bogdan Edmund Szczepański

Poetyczna opowieść na podstawie noweli Emmanuela Schmitta. Historia o rzeczach, których nie jesteśmy w stanie uniknąć. Jak przejść na drugą stronę akceptując przemijającą rzeczywistość? Jak stawić czoła śmiertelnej chorobie i gdzie szukać wsparcia? Jak podzielić się swymi obawami z krewnymi i zrozumieć czemu jest im trudno rozmawiać z nami w taki sposób jakby wszystko było w porządku? Poradzić sobie z tak wielu trudnymi pytaniami i znaleźć odpowiedź by ostatnie chwile życia przeżyć jak najpełniej. To historia Oscara i Różowej Pani.

„Opcje życia”

Opcje życia – quasi-wykłady filozoficzne wg prof. L.Kołakowskiego ilustrowane animacją rzeźb, zapowiedzią i komentarzem muzycznym przez Marka Żurawskiego opatrzone
Opcje życia to 50-ciominutowy spektakl Unii Teatr Niemożliwy, zbudowany na podstawie przypowieści Starego Testamentu zinterpretowanych przez profesora Leszka Kołakowskiego.
Spektakl to 5 quasi-wykładów filozoficznych ilustrowanych animacją rzeźb, zaprojektowanych i wykonanych przez artystów rzeźbiarzy, specjalnie na potrzeby każdego z wykładów.
Po każdym spektaklu, prowadzący wykłady: Anna Porusiło-Dużyńska i Maciej Dużyński, na specjalne życzenie, opowiadają
o rzeźbach i powstawaniu każdego z wykładu.
Po spektaklu obejrzeć można z bliska prace rzeźbiarskie: Ewalda Kornka, Jacka Müldner-Nieckowskiego, Marcina Rząsy, Aleksandra Kuberskiego, Grzegorza Durlika,
Spektakl Opcje życia uhonorowany został nagrodą Grand Prix Festiwalu KONTRAPUNKT (Szczecin), Nagrodą Główną Jury Studenckiego Festiwalu Sztuk Współczesnych KON-TEKSTY (Poznań).
Autor inscenizacji: Marek b.Chodaczyński był kilkakrotnie nagradzany za kształt teatralny przypowieści prof. Leszka Kołakowskiego.
Spektakl „na żywo” muzycznie prowadzi – Marek Żurawski.
Spektakl posiada II część, zatytułowaną Opowieści budujące, jest to dalsza część quasi-wykładów wg prof. L.Kołakowskiego,
z rzeźbami: Marka Kowalskiego, Alicji Białeckiej, Zbigniewa Marka, Marzenny Olszewskiej, Lecha Żurkowskiego, Magdy Ciszewskiej-Rząsa