Przejdź do głównej treści
← Powrót

NOC KUPAŁY

Program wydarzenia nawiązywał będzie do święta ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości. Znajdzie się w nim koncert Tulipaństwa i spektakl plenerowy Teatru Akt „Ja gore” (jedyny pokaz w Warszawie w 2022 roku).

Program NOCY KUPAŁY będzie dedykowany różnorodnym grupom wiekowym, przypomni tradycję słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem słońca obchodzonego na Mazowszu w miesiącu czerwcu.

Interaktywność programu działań z kręgu teatru ulicznego wpłynie na aktywność społeczną i kulturalną mieszkańców dzielnicy Wawer i Warszawy.
Lokalizacja wydarzeń na obrzeżu miasta sprzyjać będzie decentralizacji życia kulturalnego stolicy ( większość wydarzeń odbywa się w ścisłym centrum ) i wzmocni udział lokalnych widzów z okolicy i z prawej strony Wisły.

Po raz pierwszy jako organizator pojawi się pobliski Teatr Akt, od 11 lat działający na Olszynce Grochowskiej.
Nie przypadkiem od wielu lat Teatr Akt animuje takie projekty, jak Sztuka Obrzeży, Cudne Manowce, Rezerwat Sztuki pokazujące, że wartościowe inicjatywy kulturalne mogą się pojawiać poza centrum metropolii.
Mieszkańcy Wawra znają Teatr Akt z kilkukrotnych podróży „Kolej na Wawer”, ” Letnisko z artystami” i ubiegłorocznego pokazu widowiska Poza czasem przy Kulturotece w Radości.

WSTĘP WOLNY

Program NOCY KUPAŁY 24 czerwca 2022

20.00 TULIPAŃSTWO koncert

21.00 JA GORE spektakl Teatru Akt

TULIPAŃSTWO
Muzyka tworząca niezwykły, baśniowy klimat, instrumentalne czary na smyczki, perkusjonalia i gitary. Instrumentalny minimalizm operuje tu feerią sobótkowych barw: glockepnspiel i gitara akustyczna przywodzą na myśl dobre wróżki, hand drum – błędne ognie, do tego jęk piły i skrzypce od wieków kojarzone są z biesami.
Pomimo wszystko całość brzmi czarująco, przyjemnie, kojąco.
A, że Noc Kupały to słowiańskie walentynki – w sam raz będzie muzyka stworzona przez małżeństwo, pełna żaru i tęsknoty.
Tulipaństwo tworzą Anna i Bartosz Ługowscy- mieszkańcy Radości, stypendyści m.st. Warszawy – Dzielnicy Wawer w latach 2018 i 2019.
https://www.facebook.com/Tulipanstwo/

TEATR AKT JA GORE
Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości zainspiruje widowisko Teatru Akt.
Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony ?rozpala? swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy.Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią ducha dawnego właściciela zamku skierowaną do szlachcica Pogorzelskiego „Pan tu, panie Pogorzelski, dyrdymały opowiadasz – a ja gorę!”
Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy.
Reżyseria, choreografia ? kreacja zespołowa Teatru Akt

Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Katarzyna Stefanowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Maciej Czarski, Bartłomiej Kuźma, Maciej Musiałowicz.
Czas trwania ? 55 minut
https://teatrakt.pl/spektakle/ja-gore/

Plac przed Kulturoteką w Radości, ul. Powojowa 2

Noc Kupały współfinansuje m. st Warszawa Dzielnica Wawer.
Organizator: Teatr Akt www.teatrakt.pl
Partnerzy: Wawerskie Centrum Kultury Filia Radość, Biblioteka Publiczna w Radości
Grafika: Anna Oklesińska