Przejdź do głównej treści
← Powrót

Majówka teatralna

Majówka teatralna to plenerowe wydarzenie kulturalne, które odbywa się cyklicznie na terenie Dzielnicy Praga-Południe od 2013 roku (najczęściej na Grochowie). W programie edycji 2023 znajdą wydarzenia z kręgu teatru plenerowego, cyrku, tańca i muzyki. Odbędą się w nowym miejscu na pograniczu Grochowa i Kamionka, tam gdzie jeszcze Majówka nie gościła. Będzie to STADION „PODSKARBIŃSKA” Z WEJŚCIEM NA ROGU ULIC DWERNICKIEGO I PODSKARBIŃSKIEJ.
Rozgośćcie się na zielonej trawce przynosząc koce, leżaki i dobry humor, żeby zanurzyć się w kulturalnej atmosferze.

PROGRAM W DNIU 20 MAJA

17.00-19.30 ANIMACJE TEATRALNO-CYRKOWO-SPORTOWO-TANECZNO-MUZYCZNE

GRY I ZABAWY NA ZIELONEJ TRAWIE

ANIMACJE Z LABIRYNTEM SYLWIA HANFF I MARTA SADKOWSKA
Labirynt jednościeżkowy to forma labiryntu ułożonego na ziemi, który składa się z pojedynczej ścieżki, tworzącej harmonijny wzór i zawsze prowadzącej do centrum. Nie ma w nim ślepych zaułków, ani trików. Ścieżka, po której się idzie jest dokładnie widoczna i daje poczucie bezpieczeństwa.
Badania dr Herberta Bensona z Harvardzkiej Szkoły Medycznej, wykazały, że przemierzanie ścieżki labiryntów jednościeżkowych ma dodatnie znaczenie dla zdrowia i psychiki człowieka. Labirynt jednościeżkowy to znakomite wszechstronne narzędzie. Służy zarówno do relaksu i integracji, jak i znakomitej zabawy dla dzieci i całych rodzin. W ramach programu przewidziane jest wspólne układanie labiryntu z kolorowych elementów, chodzenie i animacje w labiryncie.
Animacjom z labiryntem towarzyszyć będą działania plastyczne:: każdy uczestnik będzie mógł
namalować fantazyjny labirynt na kamieniach i innych materiałach. Każdy użytkownik będzie mógł wrócić do domu z własnoręcznie namalowanym obrazem labiryntu.

LEKCJE JOGI AGATA SOKÓŁ
Akademicka hatha joga opiera się na starodawnym indyjskim systemie jogi, oznaczającej dosłownie „ujarzemienie zmysłów”, i wzbogacona jest o współczesne zdobycze naukowe. Hatha joga jest jogą statyczną. Na zajęciach uczestnicy wykonają sekwencję asan połączonych z oddechem. Asany są pozycjami, w któych spróbujemy znaleźć rozluźnienie i wygodę zgodnie z ich celem. Zwrócimy uwagę na poprawność asan, ich prozdrowotny oraz relaksacyjny charakter. Uczestnicy nauczą się dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo w asanach, wypracowując procesowe podejście do ćwiczeń prowadzących do osiągnięcia dobrostanu psychofizycznego. Praktyka wzmocni mięśnie, wydolność organizmu, ale także złagodzi objawy zmęczenia, stresu i wspomoże proces regeneracji organizmu. Zajęcia zakończone zostaną treningiem autogennym Schultza i relaksacją. Zajęcia mają charakter open level, poziom dostosowany zostanie do grupy, podawane będą łatwiejsze oraz trudniejsze warianty ćwiczeń. Zapraszamy wszystkich chętnych bez względu na doświadczenie i sprawność.

KLOWNADA CLAUDIA WAWRZYŃCZYK
W swojej pracy bazuje na technikach teatralnych, muzycznych i cyrkowych, z wykorzystaniem wiedzy psychologicznej.
Na Majówce zobaczymy ją w postaci Ciotki Rozalii.

MUZYKA I RUCH ANNA ŁUGOWSKA

FLAMENCO MAŁGORZATA MATUSZEWSKA
Taniec i rytm hiszpański to główne tematy animacji dla dorosłych i dzieci podczas Majówki. Animacje przeplatane szczyptą opowieści o sztuce tańca hiszpańskiego, muzyce i tradycji.

19.30 DUET SZYMCZAK/MAŁOLEPSZY-WARSZAWSKI FOLKLOR NA ŻYWO

20.30 SPEKTAKL PLENEROWY TEATRU AKT JA GORE
AGNIESZKA MUSIAŁOWICZ KAROLINA BANASZEK KATARZYNA STEFANOWICZ MACIEJ CZARSKI MAREK KOWALSKI BARTŁOMIEJ KUŹMA TOMASZ MUSIAŁOWICZ KRZYSZTOF SKARŻYŃSKI
ŚWIATŁO: ADAM SZTORC

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości zainspiruje widowisko Teatru Akt.
Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony ?rozpala? swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy.
Ekspresyjny taniec, popisy akrobatyczne, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworzą niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, panie Pogorzelski, robisz swoje – a ja gorę!”

Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.
Reżyseria, choreografia ? kreacja zespołowa

W ostatnich latach był to najczęściej grany spektakl Akt-u.

TEATR AKT
Funkcjonuje w dziedzinie teatru ruchu, pantomimy, teatru wizualnego od 1989 roku. Jego działalność obejmuje spektakle sceniczne, widowiska plenerowe, akcje uliczne i środowiskowe.
Prezentuje swoje dokonania w Warszawie, Polsce i za granicami kraju. Najbardziej znany jest ze swoich występów plenerowych, które rozpoczął w 1993 roku i które do dzisiaj są znakiem firmowym Akt-u.
Ze swoimi występami teatr odwiedził prawie wszystkie festiwale teatrów ulicznych w Polsce, był częścią „outdoorową” wielu wydarzeń teatralnych i kulturalnych.
Pozyskanie w 2010 roku lokalu na Olszynce Grochowskiej i jego adaptacja otworzyło możliwości zwiększenia aktywności kulturalnej Teatru na terenie Warszawy. Nowa siedziba umożliwiła powstawanie i prezentacje spektakli scenicznych ( scena ) i plenerowych ( pokazy na dziedzińcu przed siedzibą ). Intrygująca lokalizacja dała impuls twórczy zespołowi do tworzenia akcji i wydarzeń środowiskowych, związanych z okolicą ( Plaża Kozia Górka, Legendy Olszynki ).

Ideą całego wydarzenia jest prezentacja zjawiska teatru plenerowego mieszkańcom Pragi-Południe i Warszawy. To okazja do pokazania działalności lokalnego Teatru Akt i zaprzyjaźnionych artystów w nowej lokalizacji i popularyzacja twórczości kwitnącej na grochowskiej Koziej Górce.

Działania w plenerze zgodnie z zasadą teatru ulicznego- egalitarnością – skierowane będą do dzieci, młodzieży i dorosłych.
Wszystkie wydarzenia będą dostępne dla osób mających utrudniony dostęp do kultury ( działania w plenerze wstęp wolny ).

Majówkę teatralną współfinansuje m.st Warszawa Dzielnica Praga-Południe.
Organizator: Teatr Akt

Animacje Majówki teatralnej fot. Sylwia Zawadzka

Spektakl Ja gore Teatru Akt fot. Sylwia Zawadzka