Przejdź do głównej treści
← Powrót

Fantomy

Spektakl plenerowy inspirowany powieścią ?Solaris? Stanisława Lema. 

Teatr Akt tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.

Fabuła powieści Lema prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

?Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (?). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (?). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy?. Stanisław Lem, ?Solaris?.

Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny z oryginalnym wykorzystaniem rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video oraz muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem wykonywaną na żywo. 

Premiera odbyła się w 2019 roku.

„Fantomy” – świetne – od geometrii Euklidesa, poprzez przedziwne konstrukcje z helisą włącznie, po ekspedycję w odległe światy równoległe z nowymi mitami genezyjskimi – zwielokrotnionymi – i powrót do trójkątów (piramid) o koronkowej strukturze – ileż sensów można odnaleźć w na pozór prostym wykorzystaniu rur(-ek), kalejdoskopowych efektów laserowych, segwayów i mistrzostwa akrobatycznego aktorów. 

Inqbator 2020

Świetny spektakl, adaptacja Solaris bijąca na głowę dotychczasowe filmowe próby. Piękny i jakże prosty pomysł na pokazanie Myślącego Oceanu. Gra i akrobacje – wspaniałe, podobnie jak oprawa dźwiękowa na żywo. Bardzo dziękuję za to doświadczenie! 

Wertep 2021

Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk

Scenariusz, reżyseria ? Agnieszka i Tomasz Musiałowicz

Muzyka (kompozycja i wykonanie na żywo) ? Dominik Strycharski

Współpraca scenograficzna ? Roman Woźniak

Współpraca plastyczna ? Anna Rudzińska

Projekcje ? Jakub Musiałowicz, Maciej Białek.

Realizacja światła ? Adam Sztorc

Realizacja projekcji – Szymon Cieślak / Dreamage