Przejdź do głównej treści
← Powrót

Fantomy

Spektakl inspirowany powieścią „Solaris” Stanisława Lema. Teatr Akt tworzy własną wariację teatralną opartą na motywach, ideach, a przede wszystkim obrazach snujących się w dziele. Wydobywa z niej przestrzenie kryjące się między słowami. Podchodzi do tematu z dystansem i lekkością.

Fabuła powieści prowadzona jest na dwóch równoległych poziomach: romantycznej historii miłosnej oraz opowieści filozoficznej w obliczu spotkania z Nieznanym, czyli myślącym Oceanem. W obu wypadkach, relacji międzyludzkich i międzygatunkowych, człowiek wykazuje brak umiejętności nawiązania prawdziwego kontaktu. Wciąż aktualny i pobudzający wyobraźnię temat podróży kosmicznych, spotkań i prób nawiązania kontaktu z Obcymi połączony jest tu z rozważaniami nad kondycją człowieka, jego lękami oraz problemami w relacjach z drugim człowiekiem.

„Wyruszamy w kosmos, przygotowani na wszystko (…). Ze skromności nie wypowiadamy tego głośno, ale myślimy sobie czasem, że jesteśmy wspaniali. Tymczasem, tymczasem to nie wszystko, a nasza gotowość okazuje się pozą. Nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzyć Ziemię do jego granic (…). Nie potrzeba nam innych światów. Potrzeba nam luster. Nie wiemy, co począć z innymi światami. Wystarczy ten jeden, a już się nim dławimy”. Stanisław Lem, „Solaris”.

Teatr Akt wniósł do spektaklu wiele nowych pomysłów inscenizacyjnych, zbiorowe sceny teatru ruchu z oryginalnym wykorzystaniem prostych rekwizytów, taniec i akrobacje na maszcie chińskim, sugestywne projekcje video,  muzykę z nowoczesnym, przestrzennym brzmieniem, wykonywaną na żywo.  Wszystko zostało wypracowane podczas kilku miesięcy wspólnej pracy artystów nad projektem.

Występują: Karolina Banaszek, Agnieszka Musiałowicz, Marek Kowalski, Krzysztof Skarżyński, Tomasz Musiałowicz, Maciej Czarski, Antoni Borodziuk

Scenariusz, reżyseria – Agnieszka i Tomasz Musiałowicz
Muzyka – Dominik Strycharski
Współpraca scenograficzna – Roman Woźniak
Współpraca plastyczna – Anna Rudzińska
Projekcje – Maciej Białek, Szymon Cieślak, Jakub Musiałowicz.
Realizacja światła – Adam Sztorc

Projekt współfinansowany przez m. st. Warszawa

„Fantomy” – świetne – od geometrii Euklidesa, poprzez przedziwne konstrukcje z helisą włącznie, po ekspedycję w odległe światy równoległe z nowymi mitami genezyjskimi – zwielokrotnionymi – i powrót do trójkątów (piramid) o koronkowej strukturze – ileż sensów można odnaleźć w na pozór prostym wykorzystaniu rur(-ek), kalejdoskopowych efektów świetlnych, segwayów i mistrzostwa akrobatycznego aktorów.
InQbator 2020

Świetny spektakl, adaptacja Solaris bijąca na głowę dotychczasowe filmowe próby. Piękny i jakże prosty pomysł na pokazanie Myślącego Oceanu. Gra i akrobacje – wspaniałe, podobnie jak oprawa dźwiękowa na żywo. Bardzo dziękuję za to doświadczenie!
Wertep 2021