Przejdź do głównej treści
← Powrót

Ja Gore

Żywioł ognia, praprzyczyna wszystkiego,  jest główną inspiracją widowiska. Symbol życia i śmierci, miłości i płodności, przemiany, pasji, walki i oczyszczenia jest kołem napędowym całego zdarzenia. Z jednej strony ?rozpala? swych animatorów, z drugiej sam staje się plastyczną materią tworzącą różnorodne, przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc niezwykle plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
Tytuł spektaklu zaczerpnięty z opowiadania Henryka Rzewuskiego ze słynną kwestią „Pan tu, Panie Pogorzelski robisz swoje – a ja gorę!”

Spektakl powstawał przez kilka lat podczas podróży teatru na sycylijskie wyspy. Do dziś Teatr Akt w międzynarodowym gronie artystów współtworzy widowiska ogniowe w ramach festiwalu Teatro del Fuoco we Włoszech.

Czas trwania ? 60 minut

Spektakl w różnych wersjach oraz jego fragmenty były prezentowane na festiwalach w: Rzymie, Tokio, Palermo, Tel Awiwie, Linz, Cividale del Friuli, Stromboli, Lipari, Warszawie, Kaliszu, Świdnicy, Krakowie i wielu innych.

„Polecam świetny spektakl Teatru Akt z Warszawy „Ja gore”. To ich najlepsze i najbardziej atrakcyjne przedstawienie, pełne ognia, które objechało cały świat”. Robert Czechowski, dyrektor Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze