Przejdź do głównej treści
← Powrót

Grochów pod gołym niebem

26 WRZEŚNIA GODZ. 19.00 DZIEDZINIEC TEATRU AKT ŁAZIEBNA 9

Najnowsza premiera Grupy Incydentalnej Grochów Grochów nawiązuje do formy teatru plenerowego, pod gołym niebem, odgrywanego nie w specjalnie wybudowanym budynku, ale którego tłem jest naturalny pejzaż, w tym przypadku betonowy dziedziniec na Koziej Górce. Odwołanie do najstarszej formy teatru czyni widowisko bardziej dostępne dla widzów ( o czym pisał już Adam Mickiewicz przywołując ideę teatru ludowego, Stanisław Wyspiański postulujący teatr plenerowy u stóp Wawelu, Artur Górski dla którego teatr plenerowy miał być spotkaniem wielkiej sztuki z „duszą ludu”.

Grochów Grochów pragnie wyjść poza budynek teatralny stworzyć spektakl plenerowy wynikający z ducha i rytmu Grochowa i dynamiki grupy przenikniętej grochowskim klimatem.
Wymagać to będzie od uczestników spotkań poznania specyfiki gry aktorskiej w przestrzeni otwartej, wykorzystywania jej atrybutów, współgrania z widzami ze względu na bliski kontakt, użycia środków charakterystycznych dla pleneru. Ważną funkcję pełnić będą światła precyzyjnie podkreślające wizualność spektaklu.

Grochów Grochów to grupa osób zebrana wokół teatru ruchu i uczestnicząca w programie artystycznej edukacji w formie spotkań warsztatowych dla młodzieży i dorosłych połączonych z prezentacjami spektakli w siedzibie Teatru Akt.
Projekt nawiązuje do najciekawszych zjawisk teatru działającego poza nurtem oficjalnym w Polsce w XX i XXI wieku. Inspiruje nas konwencja teatru offowego, autorskiego, pozainstytucjonalnego, którego ideę staramy się przekazać uczestnikom warsztatów. Do tej pory w działalności Grochowa Grochowa ważny był kontekst lokalny, lecz ten Grochów to także kraina uniwersalna, podobna do kantorowskiego Wielopola, które nie było konkretnym miejscem, lecz mityczną krainą dzieciństwa.
Stąd też powstanie takich spektakli jak Grochów Grochów 2015?2016 ( wspomnienia z dzieciństwa i młodości wplecione w realia starego Grochowa ), Sted go 2017 ( inspirowany życiopisaniem Edwarda Stachury, tworzącego na Grochowie ), Grochowska dell’arte 2018 (etiudy pantomimiczne
osadzone w realiach współczesnych ), film Odbicia 2020 ( inspirowany książką fotograficzno poetycką autorstwa Pawła Łęczuka i Krzysztofa Micha Odbicia Grochowa), Pegaz dęba 2021 ( na motywach panoptikum poetyckiego Juliana Tuwima) i Mutacja_22 ? collage poprzednich spektakli.

Wystąpią:
Beata Bartelmess, Anna Ładno, Claudia Wawrzyńczyk, Mirella Kurkowska, Mirek Barbachowski, Dominik Muraszko, Jakub Wichowski, Mariusz Kaleta, Amok Choreomaniak
Muzyka: Robert Jędrzejewski
Piosenka: Heniek Małolepszy
Światło: Krzysztof Skarżyński
Opieka artystyczna Marek Kowalski i Tomasz Musiałowicz z Teatru Akt.
Organizator: Teatr Akt
Wstęp wolny
Grochów Grochów współfinansowany jest przez m.st Warszawa.